Naga MarketsPoranny komentarz makroRozpoczynamy kolejny tydzień września – pierwszy pod kątem kalendarza makroekonomicznego wręcz przeładowany był istotnymi danymi rynkowymi. Czekające nas w najbliższych dniach sesje natomiast będą należały do zdecydowanie spokojniejszych. Serdecznie zapraszamy na przegląd najważniejszych wydarzeń makro pomiędzy 7-11 września.


Poniedziałek – święto pracy w USA

Dzisiaj w związku ze Świętem Pracy odpoczywają rynki kanadyjski oraz amerykański. W godzinach popołudniowych odbije się to zdecydowanie na rynkowej płynności i będzie wyznaczało najprawdopodobniej dosyć spokojny przebieg całej sesji.

O godzinie 06:00 poznaliśmy wyniki niemieckiej produkcji przemysłowej. W ujęciu m/m (i po dostosowaniu sezonowym) wyniosła 0.7% (prognoza -1.4%). Nie odbiło się to jednak silniej na spadkach EUR.

Kolejna istotna publikacja poniedziałkowej sesji to dopiero japoński bilans handlowy, który poznamy o godzinie 23:50. Inwestorzy tak naprawdę mogą więc dzisiaj całkowicie odpocząć od kalendarza makroekonomicznego.

Wtorek – europejskie PKB

Sesja wtorkowa zdecydowanie bardziej emocjonująca od tej z 7 września. Najpierw sporo danych nocnych oraz wczesno porannych. Zaczniemy od bilanus handlowego Chin (02:00), następnie prognozy gospodarcze z Japonii (05:00) oraz bilans handlowy Niemiec (06:00).

O godzinie 09:00 najważniejsza publikacja dnia – jeżeli nie tygodnia. Mowa oczywiście o produkcie krajowym brutto w całej strefie euro. Prognozy kw/kw oraz r/r pokrywają się z poprzednimi wynikami – kolejno 0.3% oraz 1.2%.

Środa – BoC i RBNZ o polityce pieniężnej

Sesję środową rozpoczniemy danymi z UK dotyczącymi bilansu handlowego oraz produkcji przemysłowej (08:30). Dla rynku w pełnej skali będą posiadały średnie znaczenie, mogą jednak wywołać zauważalne ruchy na funcie szterlingu.

Najistotniejsza część dnia to jednak godzina 14:00 – właśnie wtedy bowiem poznamy decyzję Banku Kanady (BoC) w sprawie stóp procentowych (opublikowane zostanie również oświadczenie polityki pieniężnej, jednak bez konferencji). Kolejne podsumowanie posiedzenia banku centralnego już o 21:00 – mowa tutaj o RBNZ (Banku Nowej Zelandii). Tutaj oprócz oświadczenia polityki pieniężnej zaplanowana jest konferencja prasowa.

Czwartek – minutes BoE

Zanim poznamy protokoły z posiedzenia Banku Anglii najpierw dane nocne – o 03:30 Chiny podzielą się wynikami inflacji CPI, Australia natomiast raportem z rynku pracy (prognozowane spadki stopy bezrobocia do 6.2% z 6.3%).

O godzinie 13:00 Bank of England przedstawi natomiast zapowiadane protokoły ze swojego posiedzenia – dowiemy się z nich między innymi jak za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionych poziomach głosowali członkowie BoE.

Piątek – niemieckie CPI

Inwestorzy śledzący wydarzenia makroekonomiczne, muszą tak naprawdę spojrzeć w piątkowy kalendarz (11 września) jedynie o godzinie 08:00. Właśnie wtedy podane zostaną bowiem informacje o niemieckiej inflacji CPI oraz HICP.

W kolejnych godzinachy ostatniej sesji miesiąca brak istotniejszych publikacji. Ewentualnie śledzić można również amerykańskie PPI r/r o 14:30 oraz indeks sentymentu konsumenckiego obliczany przez Uniwersytet Michigan (poprzednio 91.90pkt., publikacja o 16:00).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here