Naga MarketsSpoko.app rozwija się w Afryce i Azji
Maksym Mykhailovskyi, szef marketingu Spoko.app

Fintech Spoko.app działający na rynku przekazów pieniężnych stawia na rozwójw krajach Afryki i Azji. Firma technologiczna oferuje jużusługi m.inw Nigerii, Ghanie, Senegalu czy Kamerunie i zamierza wzmocnić swoją pozycjęw takich krajach jak Indie, Wybrzeże Kości Słoniowej, Indonezja, Malezja, Wietnam czy Pakistan.

Spoko.app dociera obecnie ze swoimi usługamido 12 afrykańskich krajów

Spoko.app zdobywa rynek wpływając jednocześnie na obniżenie kosztów przekazów, które w Afryce należą do najwyższych na świecie. Fintech wykorzystuje również wysoki potencjał rozwoju rynków transferów pieniężnych online w Afryce i Azji.Największym wyzwaniem dla rynku afrykańskiego jest obecnie konieczność obniżenia kosztów transferów. Według Banku Światowego, średnia prowizja dla przekazu w wysokości 200 dolarów wynosi ok. 9 proc. przy światowej średniej na poziomie ok. 7 proc. Spoko.app stara się wpłynąć na zmianę tej tendencji i oferuje przekazy bez prowizji m.in. do Mali, Nigru, Burkiny Faso, Nigerii i Senegalu. Duże znaczenie w swoim regionie ma rynek nigeryjski, który odpowiada za ok. 40 proc. wartości przekazów w Afryce Subsaharyjskiej. Do Nigerii płyną środki m.in. z Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, w czym pośredniczy również Spoko.app.

Niskie koszty transferów to nie tylko chęć zainteresowania nowych klientów. Tanie przekazy przyczyniają się również do wsparcia krajowych gospodarek. Wiele ubogich rodzin w znacznym stopniu utrzymuje się ze środków przekazywanych przez migrantów. Dzięki ich wsparciu, lokalni mieszkańcy mogą utrzymywać wyższy standard życia i nabywać więcej towarów i usług świadczonych przez lokalne firmy.

Duże kwoty przekazywane do Afryki

Spoko.app dociera obecnie ze swoimi usługami do 12 afrykańskich krajów m.in. Nigerii, Ghany, Senegalu i Kamerunu.Odbiór przekazów w gotówce jest na tym kontynencie wciąż bardzo popularny, jednak coraz większa liczba transakcji przenosi się całkowicie do świata cyfrowego. Wpłaty na konto mobilne lub bankowe są najpopularniejsze m.in. w Beninie, Ghanie, Mali, Nigerii i Nigrze.

Na kontynencie pojawia się również coraz więcej lokalnych fintechów, z którymi można nawiązać współpracę i rozszerzać ofertę produktową.Przyszły sukces rynku będzie zależał od budowy odpowiedniej infrastruktury i wprowadzenia polityki wspierającej mobilną populację. Z punktu widzenia infrastruktury,Afryka szybko przyjęła technologie mobilne i portfele cyfrowe. Widać również rosnącą współpracę i partnerstwa między operatorami przekazów pieniężnych, operatorami telefonii komórkowej, bankami i fintechami, w celu poprawy infrastruktury transferów i maksymalizacji potencjału technologii cyfrowych.

Afryka ma jedną z najbardziej mobilnych populacji na świecie, a kraje z tego kontynentu stanowią znaczący i wciąż rosnący kawałek globalnego rynku przekazów pieniężnych. W ostatnich latach liczba migracji w Afryce gwałtownie wzrastała, co napędza wzrost przepływów transgranicznych. Oczekuje się, że w dłuższej perspektywie przepływy migracyjne z Afryki znacznie wzrosną z powodu różnic w dochodach, szybko rosnącej liczby ludności w wieku produkcyjnym oraz zmian klimatycznych – mówi Maksym Mykhailovskyi, szef marketingu Spoko.app.

Skalę afrykańskiego rynku przekazów potwierdzają dane Banku Światowego, według którego wartość przekazów do Afryki i Bliskiego Wchodu w 2020 r. wyniosła ok. 98 miliardów dolarów. Przewiduje się, że w bieżącym roku wartość przekazówdo tego regionu wzrośnie w efekcie wzrostu gospodarczegow krajach o wysokich dochodach.

invest

Azja również ma potencjał

Patrząc na kierunek Azji Południowej,Spoko.app w najbliższej przyszłości zamierza oferować swoje usługi m.in. w Indonezji,Malezji,Wietnamie, Pakistanie i Bangladeszu.Według Banku Światowego rynek przekazów wzrósł w tym regionie w 2020 r. o 5,2 proc. do ponad 280 miliardów dolarów. Transfery pieniężne dla wielu ubogich gospodarstw są wciąż ważnym źródłem utrzymania. Dodatkowo w okresie pandemii przekazy stały się bardziej dostępne i popularne.

Afryka i Azja mają potężny potencjał do wzrostów w najbliższych latach. Oba kontynenty już teraz są znacznymi graczami na rynku przekazów, natomiast istnieje szereg czynników, które powodują, że pod względem wartości transferów, patrzymy na te obszary z dużym optymizmem. Utarło się przekonanie, że to zachodnie, bogate kraje są najlepszymi rynkami dla usług fintechów, jednak okazuje się, że państwa ogólnie postrzegane jako mniej rozwinięte, dzięki temu, że są w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego, są właśnie dużą szansą – dodaje Maksym Mykhailovskyi.

Ekspansja musi być ostrożna

Wchodzenie do nowych krajów, niezależnie od tego czy jest to Afryka, Azja czy Europa, wiąże się ze skomplikowanym procesem analizy i oceną potencjału rozwoju usługi przekazów. Spoko.app po weryfikacji m.in. aktywności konkurencji, ilości dostępnych metod pay-in i pay-out oraz walut, podejmuje decyzję czy konkretny kraj lub obszar geograficzny jest obiecującym rynkiem dla transferów pieniężnych. Każdy rynek wymaga osobnego podejścia i elastyczności, ponieważ bazując na lokalnych metodach płatności, najważniejsze jest dokładne poznanie oczekiwań i zwyczajów użytkowników.

Jednym z największych wyzwań dla uczestników globalnego rynku jest brak swobody w metodach przekazów. Użytkownicy oczekują, że z dowolnego miejsca na ziemi będą mogli przekazywać środki nie martwiąc się o sposób transferu, niezależnie od tego, jakim narzędziem dysponuje osoba wysyłająca i odbierająca środki. Spoko.app regularnie wdrażakolejne systemy płatności, takie jak  Klarna, Trustly oraz Giropay. Podobnie dzieje się z Apple Pay i Google Pay, które są w finalnym etapie integracji.

W najbliższych latach Spoko.app chce być liderem na rynkach Afryki i Azji, aby pomagać ekspatom na całym świecie w finansowym wspieraniu swoich rodzin dzięki natychmiastowym transferom pieniężnym.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka | ropa naftowa notowania | eur pln stooq | tauron notowania | s&p 500 notowania | dolar | mercator medical akcje |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here