Naga MarketsCommodity Futures Trading Commission opublikowała cotygodniowy raport Commitments of Traders (COT). Raport ten zawiera istotne informacje dotyczące pozycji inwestorów detalicznych, funduszy hedgingowych i innych spekulantów instytucjonalnych, w tym banków i instytucji finansowych na rynku kontraktów. Jego najnowsza odsłona wskazuje na wzrost pozycji długich na niemal wszystkich walutach z grupy G10 wobec dolara amerykańskiego.

  • Pozycje długie na euro wzrosły o 0,5 proc. do 13 proc.
  • Pozycje długie na funcie spadły o 5,2 proc. do 13 proc.
  • Spekulanci stawiają na spadek kursu dolara amerykańskiego

Spekulanci stawiają na wzrost euro oraz spadek dolara

Z raportu CFTC wynika, że w tygodniu kończącym się 4 maja wszystkie waluty G10 z wyjątkiem funta szterlinga odnotowały wzrost pozycjonowania spekulacyjnego netto wobec dolara amerykańskiego, co świadczy o ponownym wzroście niedźwiedziego sentymentu do USD. Dolar kanadyjski i nowozelandzki wykazują obecnie znaczne długie pozycjonowanie netto, prawdopodobnie z powodu wyższych oczekiwań co do stóp procentowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Krótkie pozycje netto na USD znów rosną

Dane CFTC dotyczące pozycjonowania spekulacyjnego wyraźnie wskazują, że niedźwiedzi sentyment do USD ponownie się umacnia. Zagregowane pozycjonowanie na USD w stosunku do walut G10 (tj. G9 z wyłączeniem korony norweskiej i szwedzkiej) pogłębiło się czwarty tydzień z rzędu do terytorium krótkich pozycji netto, a krótkie pozycje netto stanowią obecnie 6 proc. otwartych pozycji.

W tygodniu kończącym się 04 maja wszystkie waluty z wyjątkiem GBP odnotowały wzrost pozycjonowania netto względem USD. Pozycjonowanie na euro uległa jedynie niewielkiej zmianie (o 0,5 proc.) i wynosi obecnie +13 proc. otwartych pozycji. Na poziomie +13 proc. plasuje się obecnie także pozycjonowanie netto na funcie, choć w tym przypadku odnotowano tygodniowy spadek pozycji netto o 5,2 proc.

Źródło: ING

Ekonomiści ING zwracają uwagę, że funt szterling był jedyną walutą, która doświadczyła spadku pozycjonowania netto w tygodniu kończącym się 04 maja.

– Istnieje możliwość, że ostatni szum polityczny w Wielkiej Brytanii – z premierem Borisem Johnsonem w centrum uwagi – skłonił niektórych inwestorów spekulacyjnych do wycofania się z długich pozycji na GBP, biorąc pod uwagę postrzegane wyższe ryzyko niestabilności politycznej w tym kraju – wskazał Francesco Pesole, strateg walutowy ING dodając, że długoterminowy spadek kursu funta szterlinga można również tłumaczyć tym, iż część rynku mogła nastawić się na mniej jastrzębi komunikat Banku Anglii w czwartek i ewentualnie wynik wyborów w Szkocji, który mógłby zwiększyć ryzyko nowego referendum niepodległościowego.

Kurs funta najwyżej od lutego 

Spoglądając tymczasem na notowania pary walutowej GBP/USD zauważymy, że kurs funta zyskuje w relacji do dolara amerykańskiego już trzecią sesję z rzędu. W skutek tych wzrostów dotarł on do technicznego oporu w wysokości 1,4150 USD, co jest najwyższym poziomem od lutego br. i jednym z najwyższych od kwietnia 2018 r.

Weź udział w bezpłatnym webinarze i poznaj najpopularniejsze formacje cenowe i formacje wykresu

invest
GBPUSD Daily

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pknorlen akcje | orlen kurs | kurs lotosu | kurs pln | nasdaq |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKursy walut. Funt trzyma się poziomów z lutego, euro powinno konsolidować
Następny artykułPKO BP bez prezesa. Akcje tracą ponad 7% i zamykają stawkę na WIG20
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here