Naga MarketsChyba każdy, kto choć trochę interesuje się rynkiem kapitałowym w Stanach Zjednoczonych słyszał w ostatnim czasie o spółce GameStop. Jej akcje wzrastały bowiem w ciągu zaledwie 8 sesji handlowych między 13 a 25 stycznia br. o niemal 680 proc. powiększając w ten sposób zasięg trwającej od kwietnia ubiegłego roku aprecjacji do niemal 6094 proc.

  • Akcje GameStop podrożały w ciągu kilku miesięcy o ponad 6094 proc.
  • Ostatnia zwyżka notowań to zemsta spekulantów wobec Citron Research

Akcje GameStop wzrosły o 6094 proc.

Jeszcze na początku kwietnia 2020 roku za jedną akcję amerykańskiej spółki GameStop zajmującej się sprzedażą gier wideo, elektroniki użytkowej i akcesoriów do gier zapłacić trzeba było 2,57 USD. Obecnie cena akcji kształtuje się na poziomie 147,98 USD (choć w skrajnym momencie poniedziałkowej sesji plasowała się ona powyżej 159 USD.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spekulanci sami wymierzają sprawiedliwość 

Ostatnie wzrosty są reakcją rynku m.in. na informację, że do rady nadzorczej spółki dołączył Ryan Cohen, współzałożyciel i były dyrektorem generalnym firmy e-commerce Chewy specjalizującej się w internetowej sprzedaży kramy i innych produktów dla zwierząt domowych.

Innym z czynników determinujących tak znaczną zwyżkę notowań GameStop był short squeeze, czyli w prostym tłumaczeniu wyciśnięcie krótkich pozycji. Po kilku dniach względnie dynamicznych wzrostów, część inwestorów doszła bowiem do wniosku, że spółka nie zasługuje na tak wysoką wycenę. Postanowili oni więc zając krótkie pozycje (grać na spadek ceny).

Z danych Bloomberga wynika, że liczba akcji “granych na krótko” przewyższała w pewnym momencie liczbę wszystkich akcji GameStop, które znajdowały się w wolnym obrocie. Tym samym spółka była jedną z najmocniej “szortowanych” w USA. Mówiąc wprost, spółka była w oczach wielu inwestorów, w tym również funduszy, wyceniana zbyt drogo i przy jej słabych perspektywach obstawiali oni spadek kursu spółki.

Pod wpływem nacisku ze strony popytowej zmuszeni zostali oni jednak do zamknięcia swoich pozycji ze stratą. Zamknięcie krótkiej pozycji odbywa się jednak przez odkupienie akcji, co napędza tym samym jeszcze większy popyt na akcje.

Jedną z osób, która doświadczyła takiego short squeeze’a jest Andrew Lefta z Citron Research, który obstawił przeciwko wzrostowi akcji GameStop, twierdząc, że to bankrut bez wartości, a inwestorów kupujących akcje nazywając ‘frajerami’.

W pewnym momencie, na internetowym forum WallStreetBets wybuchł spór między nim a grupą inwestorów, którzy w ramach odwetu zachęcali innych graczy do kupowania akcji GameStop. Działanie to przyczyniło się do zauważalnej zwyżki notowań spółki, która to z kolei zmusiła znanego short sellera do poddania się i zamknięcia pozycji ze stratami.

Kolejnym poszkodowanym zaistniałej sytuacji okazał się fundusz Melvin Capital Management, który przez otwarte liczne krótkie pozycje na GameStop stracił w ciągu niespełna miesiąca około 30 proc.

Wzrosty wymknęły się spod kontroli 

Michael Burry, który już w roku 2019 prognozował wzrost notowań GameStop uważa, że obecny rajd wzrostowy wymknął się spod kontroli.

– To jest nienaturalne, szalone i niebezpieczne – wskazał dodając, że tak znaczny wzrost notowań w tak krótkim czasie może przyczynić się do powstania reperkusji prawnych i regulacyjnych.

Ostrzeżenie Burry’ego jak na razie w niewielkim stopniu zmniejszyło jednak entuzjazm inwestorów detalicznych. Bloomberg wskazuje, że w handlu przedsesyjnym akcje spółki wzrosły o kolejne 95 proc. osiągając w ten sposób kolejny rekord wszech czasów na poziomie 283,53 USD.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: sp500 wykres | kurs dollara | notowania lotos | kurs dolara forum | forex kursy walut |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułMichał Sadowski (Brand24): Monitoring Internetu i social mediów w 2020 r.
Następny artykułKnot (EBC): Bank ma narzędzia, by przeciwdziałać umocnieniu euro
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here