Naga Markets
Źródło: Freepik.com

Euro odnotowało we wtorek wyraźny spadek, negując część swoich ostatnich wzrostów. Słabość wspólnej waluty widoczna była głównie w stosunku do walut G10 o wysokim współczynniku beta – w tym funta – które są ściślej powiązane z poprawiającymi się nastrojami inwestorów do ryzyka na świecie.

Bloomberg napędza spadki kursu euro

Ekonomiści MUFG wskazują, że głównym powodem wczorajszej wyprzedaży euro było opublikowanie raportu Bloomberga sugerującego, że decydenci Europejskiego Banku Centralnego zaczynają rozważać wolniejsze tempo podwyżek.

W raporcie czytamy, że EBC nadal oczekuje, że na następnym posiedzeniu w lutym podwyższy stopy procentowe o 50 punktów bazowych, ale perspektywa mniejszej podwyżki o 25 punktów bazowych w marcu “zyskuje poparcie”.

Raport Bloomberga powołuje się na urzędników, którzy poprosili o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ rozmowy w tej sprawie są poufne.

Brak szczegółów sprawia jednak, że trudno jest na tym etapie stwierdzić, jak bardzo prawdopodobne jest, że EBC zwolni tempo podwyżek stóp w najbliższych miesiącach.


Handluj kontraktami CFD na waluty, kryptowaluty, surowce, towary, akcje, indeksy i ETFy z najwyżej ocenianym brokerem i wiodącą społecznościową platformą inwestycyjną. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie korzystając z łatwego w użyciu interfejsu i ciesz się niskimi opłatami oraz wąskimi spreadami na wszystkich aktywach.

Sprawdź ofertę NAGA

Mimo to, raport już teraz stłumił spekulacje na temat prawdopodobieństwa dwóch kolejnych podwyżek o 50 pb w lutym i marcu. Publikacja ta poddaje bowiem w wątpliwość zdecydowanie jastrzębie wskazówki prezes Christine Lagarde z grudniowego posiedzenia, sygnalizujące, że prawdopodobne są jeszcze co najmniej dwie większe podwyżki o 50 pb.

Bossa

– Dalsze ograniczanie podwyżek stóp przez EBC odbiera euro nieco blasku na początku tego roku, ale nie jest wystarczające, by w pełni zrównoważyć wsparcie ze strony poprawiających się perspektyw cyklicznych dla gospodarki strefy euro – wskazują eksperci MUFG wyjaśniając, że cieplejsza zima i niższe ceny gazu w tym okresie wraz z silniejszymi niż oczekiwano danymi dotyczącymi aktywności gospodarczej zmniejszają ryzyko głębszego/bardziej długotrwałego spowolnienia gospodarki strefy euro.

BoE bardziej jastrzębi niż EBC?

Jednocześnie na brytyjskim rynku stopy procentowej wzrosło prawdopodobieństwo, że BoE podwyższy stopę procentową o 50 punktów bazowych na następnym posiedzeniu 2 lutego. Wczoraj opublikowano bowiem kolejne dowody na to, że presja płacowa w Wielkiej Brytanii pozostaje niewygodnie wysoka.

Wzrost średnich tygodniowych zarobków o 6,4% nadal stwarza ryzyko dla celu inflacyjnego BoE.

Kurs EUR/GBP najniżej od miesiąca

To wszystko sprawiło, że kurs euro wobec funta drastycznie runął na przestrzeni ostatnich dwóch dni, osuwając się do najniższego poziomu od miesiąca.

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.

Ostrzeżenie o ryzyku:
Instrumenty pochodne są złożonymi instrumentami i wiążą się z wysokim ryzykiem szybkiej utraty pieniędzy z powodu dźwigni. 84,69% kont inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu instrumentami pochodnymi u tego dostawcy. To nie jest porada inwestycyjnaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułTesla nie wróci na szczyt. Analitycy Jefferies obniżają cenę docelową spółki o 49%
Następny artykułWIG20 zakończył dzisiejszą sesję na plusie. Inflacyjna euforia powoli słabnie na indeksach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019.