Naga Marketsdłoń ściskająca plik dolarówDolar w  zmaga się z siedmiotygodniowym dołkiem w związku z rosnącymi oczekiwaniami obniżki stóp procentowych przez Fed, które miałyby stanowić odpowiedź na ryzyko związane z wojną handlową.

Szef Fed, Jerome Powell zmienił nieco swoje podejście, które odnośnie decyzji stóp procentowych nakazywało zachować “cierpliwość”. Obecnie przychyla się do reagowania “stosownie” do presji handlowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wieści z Fed i te dotyczące wojny handlowej osłabiają dolara. Indeks USD osuwa się w związku z tym do poziomów z drugiej połowy kwietnia. Najbliższe kluczowe wsparcie stanowi kwietniowy dołek w okolicach 95,74 oraz linia trendu wzrostowego biegnącą od minimów z września 2018 roku.

Indeks dolara (DXY) - wykres dzienny - 5 czerwca 2019
Indeks dolara (DXY) – wykres dzienny – 5 czerwca 2019

„Biorąc pod uwagę skalę gołębiej zmian wyceny prognoz Fed i załamanie się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych w ostatnich tygodniach, straty dolara wydają się dość przytłumione w tym kontekście” – powiedział Chris Turner, szef strategii walutowych ING w Londynie.

“Jeśli światowy wzrost pogorszył się, dolar powinien skorzystać ze swojej wiarygodności jako bezpiecznej przystani” – dodał Turner.

Oczekiwanie na wiadomości z EBC

Podczas czwartkowej sesji poznamy decyzję ws. stóp procentowych EBC, a także oświadczenie dotyczące polityki monetarnej. Inwestorzy są w tym przypadku ciekawi, jak decydenci z EBC zareagują na oznaki spowolnienia wzrosty

Pojawiły się już spekulacje mówiące o tym, że Euorpejski Bank Centralny będzie zgodny z gołebim Fedem, a być może ogłosi nawe luźniejsze warunki dla nowego, taniego systemu pożyczek. To z kolei wysłało rentowność 10-letnich niemieckich obligacji rządowych do rekordowo niskiego poziomu (-0,2250%).

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kaplan z Fed nie przesądza obniżki stóp

W swojej wypowiedzi dla Bloomberga, Robert Kaplan będący szefem Fed w Dallas powiedział, że woli zachować cierpliwość i pozwolić na dalszy rozwój wydarzeń. Uważa on, że przed podjęciem decyzji o obniżce stóp musiałoby być widoczne dalsze spowolnienie gospodarki.

Zobacz też: ADP w maju jedynie 27 tysięcy! Zobacz jak reaguje dolar (USD)

Obniżka stóp spowodowałaby stymulującą politykę Fed, twierdzi Kaplan. Zauważa on wzrosty ryzyka spowolnienia z powodu napięć handlowych. Dodatkowo, groźby w kierunku Meksyku mają “szkodliwy wpływ” na biznes. Warto dodać, że Kaplan w tym roku nie jest członkiem FOMC, jednakże o tej kwestii wspominają pozostali członkowie, a zatem temat zapewne będzie dyskutowany przed kolejnym posiedzeniem Komitetu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here