Naga MarketsMSCI Inc. zrezygnowało z planów dołączenia wysoko zmiennych akcji z Hongkongu do swoich indeksów ze względu na obawy związane z możliwością inwestowania w tak zmienne spółki. Decyzja doprowadziła do spektakularnego odwrócenia na ArtGo Holdings, gdzie spadek wyniósł niemal 98%.


Zyski wyparowały w kilka minut

Spółka ArtGo Holdings wzrosła o prawie 3800% w tym roku, osiągając największy na świecie zysk wśród firm o kapitalizacji rynkowej wynoszącej co najmniej 1 miliard USD. Niemniej w czwartek w ciągu kilku minut oddała właściwie całe dotychczasowe wzrosty. Tak potężna przecena była spowodowana przez decyzję MSCI. Akcje straciły ponad 5,7 miliarda dolarów na wartości, zanim doszło do zawieszenia handlu. 

MSCI, który ogłosił zamiar włączenia ArtGo do jednego z indeksów zaledwie dwa tygodnie temu, powiedział w środowym oświadczeniu, że nie jednak tego nie zrobi. Jako powód została podana “dalsza analiza i informacje zwrotne od uczestników rynku na temat możliwości inwestowania w tak zmienne walory”. Przedstawiciel ArtGo powiedział, że nie jest w stanie w tej chwili skomentować tego posunięcia. 

ArtGo Holding wykres akcje hong kong
ArtGo oddaje blisko 3,800% wzrostów po odrzuceniu MSCI. Źródło: Bloomberg

Od Boomu do bankructwa…

Rajd wzrostowy na ArtGo doprowadził do szaleństwa weteranów lokalnego rynku, a jeden z wybitnych inwestorów – David Webb ostrzegł we wrześniu, że to co obserwujemy na spółce należy nazywać „bańką”. Ruch w górę należy zaliczyć do tych z serii ekstremalnych, niewyjaśnionych huśtawek w Hongkongu, które spowodowały, że rynki finansowe niepochlebnie patrzą w ich stronę. Spowodowało to, że ​​MSCI powinno zapobiegać wprowadzaniu takich akcji do indeksów, które kierują inwestycjami wartymi biliony dolarów.

“To dobrze, że MSCI słucha tego, co mówią uczestnicy rynku” – powiedział Daniel So, strateg CMB International Securities Ltd. “Jest to korzystne dla kondycji rynku. Trudno jest uniknąć dodawania niektórych akcji z przesadnymi wzrostami do benchmarku, w sytuacji jeśli skupimy się tylko na danych takich jak kapitalizacja rynkowa. Dobrze więc, że MSCI przeprowadza analizy poszczególnych przypadków ”.

Zobacz także: WIG20 i jego korelacja z MSCI EMI. Rebalancing indeksu rynków wschodzących

MSCI nie od razu odpowiedziało na prośbę o komentarz na temat ArtGo. FTSE Russell, która zawiera akcje w jednym z indeksów chińskich, odmówiła komentarza, podobnie jak rzecznicy giełdy w Hongkongu i Komisji Papierów Wartościowych i Kontraktów Terminowych. 

ArtGo, który jest notowany na giełdzie w Hongkongu od 2013 roku, odnotował stratę netto w wysokości około 29 milionów juanów (4,1 miliona dolarów) w pierwszych sześciu miesiącach 2019 roku, po utracie 396 milionów juanów w roku poprzednim. Firma zaczęła inwestować na chińskim rynku nieruchomości w tym roku, kupując nieruchomości o wartości 206 mln juanów. ArtGo sfinansował transakcje poprzez połączenie posiadanej gotówki i środków z nowo wyemitowanych akcji, które zostały sprzedane z dyskontem ponad 20% w stosunku do ceny rynkowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here