Polski złoty powinien stopniowo zyskiwać przez cały 2021 rok, zwłaszcza w drugiej połowie roku, w parze ze wzrostem kursu EUR/USD, napisali analitycy w najświeższej notatce ING Banku. Niedawne interwencje przeprowadzane przez Narodowy Bank Polski (NBP) na rynku walutowym miały służyć zapobiegnięciu dalszemu umocnieniu polskiego złotego. Na jak długo może to powstrzymać wzrost złotówki? W ocenie ekspertów rodzima waluta powinna systematycznie drożeć w 2021 roku. Kurs euro (EUR/PLN) znalazł się na koniec stycznia na poziomie 4,52 zł.
- Luźna polityka NBP powinna jedynie spowolnić wzrost wartości polskiego złotego
- Koniec ubiegłego roku stał pod znakiem wyraźnego osłabienia się złotego
- Spadek pary EUR/PLN poniżej 4,45 może spowodować obniżkę stóp o 10 pb w I kwartale
Kurs złotego (PLN): interwencje NBP mniej prawdopodobne w kolejnych miesiącach
Analitycy z ING podkreślają, że luźna polityka Narodowego Banku Polskiego powinna jedynie spowolnić wzrost wartości polskiego złotego (PLN), podobnie jak inne fundamenty. W ich ocenie zwłaszcza relatywnie duże nadwyżki na rachunku bieżącym działają na korzyść złotego.
Koniec ubiegłego roku stał pod znakiem wyraźnego osłabienia się złotego. W rezultacie czego kurs EUR/PLN z kilkumiesięcznych minimów poniżej 4,45 wzrósł przejściowo do 4,60. Ruch kursu w ostatnich dniach grudnia spowodowany był informacjami odnośnie działań Narodowego Banku Polskiego, który zaskoczył rynek interwencjami na rynku walutowym.
– Grudniowe interwencje NBP miały prawdopodobnie na celu zapobieganie stratom na rezerwach walutowych z powodu słabszego dolara amerykańskiego. Oczekujemy mniejszego zaangażowania w dalsze tego typu operacje w pierwszej połowie 2021 roku – napisano w raporcie.
W ostatniej styczniowej sesji euro kosztowało 4,5211 zł, a kurs pary EUR/PLN pozostawał w tegorocznym zakresie konsolidacji 4,50 – 4,62. Dopiero trwałe wybicie w którąś ze stron powinno zaowocować utworzeniem silniejszego impulsu.
– Szybki spadek pary EUR/PLN poniżej 4,45 może spowodować obniżkę stóp o 10 pb w I kwartale. Zgodnie z naszym krótkoterminowym modelem zgodnym z innymi zmiennymi rynkowymi, wartość względna wynosi około 4,45. Złoty nadal pozostaje po słabszej stronie i ma spory potencjał do wzrostu wartości – podsumowano.
Zobacz również:
- Złoty stabilny pomimo zamieszania na rynkach
- Polska: ujemny PKB paradoksalne dobry dla złotego, uważa M. Rogalski
- Bez szans na podwyżkę stóp procentowych, uważa członek RPP