Naga MarketsWyhamowanie zniżek cen kukurydzy w USA

Na rynkach surowcowych w ostatnich dniach jest nerwowo ze względu na napiętą sytuację polityczną na Bliskim Wschodzie, a także obawy związane z kondycją globalnej gospodarki. Te czynniki mają ograniczony wpływ na ceny zbóż (aczkolwiek nie można powiedzieć, że nie mają go wcale). Tam inwestorzy wciąż zwracają uwagę głównie na prognozy pogody i związane z nimi oczekiwania dotyczące wielkości zbiorów.

Taka sytuacja panuje obecnie na rynku kukurydzy. Po spektakularnych zwyżkach panujących na wykresie tego zboża w USA od połowy maja do połowy czerwca tego roku, cena kukurydzy wpadła w nerwową konsolidację, która trwa do dzisiaj. Ostatnie dni na rynku kukurydzy przyniosły kolejną nieudaną próbę wybicia się na nowe tegoroczne szczyty oraz późniejszy spadek cen. Wczorajsza sesja na tym rynku zakończyła się na minusie, jednak już dzisiaj notowania kukurydzy delikatnie odbijają w górę.

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne
Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Stronie popytowej pomogły wczorajsze dane zaprezentowane przez Departament Rolnictwa, pokazujące, że 57% uprawianej w USA kukurydzy jest dobrej lub bardzo dobrej jakości. To wynik mniejszy od oczekiwań oraz od wskazań z wcześniejszego tygodnia. Niemniej, raczej nie wystarczy on, aby na rynek kukurydzy z powrotem zawitał optymizm. Ostatnie polepszenie warunków pogodowych w Stanach Zjednoczonych wywołało bowiem spekulacje wskazujące na możliwość lepszych żniw niż pierwotnie oczekiwano.

Odreagowanie cen pszenicy po dynamicznej zniżce.

Notowania pszenicy rozpoczęły bieżący tydzień od wyraźnego tąpnięcia w dół. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych spadła wczoraj do najniższego poziomu od dwóch miesięcy, kończąc poniedziałkową sesję poniżej poziomu 4,90 USD za buszel. Dzisiaj rano notowania delikatnie odreagowują tę zniżkę.

Dane dotyczące jakości uprawianej w Stanach Zjednoczonych pszenicy były zgodne z oczekiwaniami. Tymczasem w Europie wczoraj unijna instytucja MARS obniżyła prognozy przeciętnych plonów pszenicy w tym roku do 6,04 ton na hektar z wcześniejszych 6,10 ton na hektar. Niemniej, obniżenie prognoz nie pomogło zbytnio stronie popytowej, ponieważ obecne wyliczenia i tak oznaczają poziom o 7,3% wyższy niż w poprzednim roku oraz 1,6% wyższy niż średnia z ostatnich 5 lat.

W maju i czerwcu tego roku notowania pszenicy, podobnie jak ceny kukurydzy, znajdowały się pod presją wzrostową. Niemniej, mimo suszy, doskwierającej rolnikom m.in. w Europie, globalna produkcja tego zboża pozostaje na tyle duża, aby zaspokoić popyt.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne
Notowania pszenicy w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here