Naga MarketsSpadki CD Projekt obstawia już 5 dużych funduszy według rejestru KNFKurs akcji CD Projekt zdaje się znajdować w sporych tarapatach, gdy ciąży na nim już 5 otwartych dużych krótkich pozycji. Nie pomagają także deklaracje spółki, które w enigmatyczny sposób odpowiadają na wątpliwości graczy i inwestorów co do szans na ujrzenia aktualizacji do najnowszej gry studia Cyberpunk 2077. Choć nie można powiedzieć, że sprzedaż gry w pełni zawiodła, to zdaniem graczy nowy produkt największego polskiego studia jest przesycony błędami, które nieco przeszkadzają w rozgrywce.

  • Kurs akcji CD Projekt jeszcze na początku grudnia dobił do maksimów intraday powyżej 464 zł
  • Po premierze Cyberpunka 2077 nastąpiła spora wyprzedaż na walorze dodatkowo napędzana kontrowersjami związanymi z działaniem gry
  • W środę kurs akcji spółki opada poniżej 250 zł

Spadki CD Projekt obstawia już 5 funduszy

Notowania CD Projekt mają na swoim grzbiecie całkiem spory ciężar, który może przeszkodzić w ewentualnym marszu ku górze. Do grona czterech dużych krótkich pozycji otwartych na kursie akcji spółki 8 stycznia dołączył kolejny: brytyjski Egerton Capital LPP.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie w Rejestrze Krótkiej Sprzedaży prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego znajduje się 8 wpisów: szortowane są Alior Bank, LPP oraz CD Projekt. Aż pięć z nich dotyczy studia gamingowego.

Tak duża liczba dużych pozycji na jednym walorze to rekordowa wartość w historii polskiej giełdy. Jeszcze nigdy nie mieliśmy też do czynienia z tak dużą łączną pozycją zawartą przez dużych graczy przeciwko jednemu walorowi, zarówno w ujęciu nominalnym, jak i procentowym. W sumie, zaangażowanie dużych graczy w krótkie pozycje względem kursu CD Projekt wynosi bowiem aż 3,75% lub około 900 mln zł.

Spadki CD Projekt obstawia już 5 dużych funduszy według rejestru KNF
Rejestr Krótkiej Sprzedaży. Źródło: KNF

Należy mieć jednak na uwadze, że są to pozycje, które przekraczają 0,5% wartości akcji netto. Mniejszych szortów może być znacznie więcej. Największą krótką pozycję zajmuje obecnie Melvin Capital Management LP, która ma wartość aż 1,12% akcji netto.

Spadki CD Projekt obstawia już 5 dużych funduszy według rejestru KNF
Notowania CD Projekt. Źródło: tradingview.com

Skąd tak duże zaangażowanie w drugą największą spółkę na polskiej giełdzie? Opinie na temat jakości gry wypuszczonej w połowie grudnia przez CD Projekt, Cyberpunk 2077, są mieszane. Gra przesycona jest błędami, co szczególnie daje się odczuć na konsolach starszej generacji. Choć gra docelowa tworzona była z myślą o właśnie Xbox One oraz PlayStation 4, a przełożenie premiery tytułu doczekało się także wejścia na rynek nowej generacji konsol, to zawodzi ona właśnie na starszych platformach z uwagi na jej spore okrojenie i gorszą grafikę.

To z kolei poddaje w wątpliwość przyszłe wyniki sprzedażowe Cyberpunk, szczególnie gdy zwrócimy uwagę na niebotyczne oczekiwania wobec gry, która miała pretendować do najlepszej gry 2020 roku.

Kontrowersje związane z Cyberpunkiem spowodowały zainteresowanie się sprawą przez UOKiK.

– Występujemy do przedsiębiorcy o wyjaśnienia problemów z grą i działań przez niego podjętych. Sprawdzimy, jak producent pracuje nad wprowadzaniem poprawek czy rozwiązaniem trudności uniemożliwiających grę na różnych konsolach, ale także jak zamierza działać w stosunku do osób, które złożyły reklamacje i są niezadowolone z zakupu w związku z brakiem możliwości odtworzenia gry na posiadanym sprzęcie mimo wcześniejszych zapewnień producenta – stwierdziła rzeczniczka prasowa UOKiK Małgorzata Cieloch w rozmowie z DGP.

Nadszarpniętą reputację Cyberpunka ratować mają duże aktualizacje przewidziane na styczeń oraz luty, które zapowiedziane zostały niedługo po grudniowej premierze.

Zobacz również: Akcje All in! Games drożeją o niemal 4%. Solidna sprzedaż Ghostrunnera

W środę z inwestorami oraz graczami informacjami na ich temat podzielił się sam prezes zarządu CD Projekt. Martwi jednak brak konkretów.

– Pracujemy nad patchami zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami i podtrzymujemy plan wypuszczenia łatek w styczniu i lutym. – stwierdził prezes CD Projekt, Adam Kiciński, w rozmowie z PAP. – Na ten moment nie chcemy zdradzać dokładnej zawartości styczniowego patcha, natomiast aktualizacje, które udostępnimy, obejmą wszystkie platformy.

Prezes CD Projekt uspokoił także inwestorów, którzy zaniepokojeni byli pogłoskami na temat masowych zwolnień w spółce. Firma miała nie odnotować zwiększonej liczby odejść pracowników po premierze Cyberpunka.

– Niemniej jednak naturalnym w sektorze gamingowym jest, że po zakończeniu kilkuletniego projektu część pracowników, która pracowała nad tym projektem, będzie rozważała zmianę pracodawcy – dodał Adam Kiciński.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here