powstanie formacji głowy z ramionami zwiastuje zbliżające się spadkiFormacja głowy z ramionami to jedna z najbardziej znanych formacji analizy technicznej. Pojawienie się na wykresie specyficznego układu lokalnych szczytów i dołków często zwiastuje zbliżający się koniec trendu (lub też impulsu) wzrostowego. Formacja głowy i ramion (lub krócej RGR od ramię, głowa, ramię) z całą pewnością znajdzie swoje miejsce w każdej książce poświęconej analizie technicznej. Nie jest to jednak formacja czysto teoretyczna, gdyż równie często pojawia się ona na wykresach.

Finax

Formacja głowy z ramionami powinna składać się z dwóch (niemal) równych dołków, wyższego szczytu (głowa) oraz ramion na (niemal) tym samym poziomie. Stare powiedzenie traderów brzmi: Rynek to nie apteka i niewielkie różnice w poziomach ramion, czy utworzenie się drugiego dołka formacji na nieco wyższym poziomie nie powinno być powodem do jej odrzucenia. Według klasycznych zasad analizy technicznej, formacja ta zwiastuje rychły koniec trendu wzrostowego a potwierdzeniem jej powstania jest wybicie tzw. linii szyi czyli wsparcia wyznaczonego na podstawie dwóch dołków.

Powyższą formację zaobserwować można obecnie na notowaniach pary walutowej AUDNZD. Spoglądając na interwał dzienny zauważymy, że w skutek trwających już od ubiegłego tygodnia spadków kurs osunął się poniżej technicznego wsparcia tworzącego linię szyi. Jeżeli zatem w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja popytowa mogąca zanegować to wybicie, spodziewać moglibyśmy się nawet dalszej deprecjacji.

Formacja głowy z ramionami na parze walutowej AUDNZD
AUDNZD Daily

Spadki mogą przekroczyć 310 pipsów

Z technicznego punktu widzenia, potencjalny zasięg formacji głowy z ramionami to odległość od głowy do szyi przeniesiona 1:1 od szyi w dół. W tym konkretnym przypadku dostrzec możemy, że zasięg ten idealnie zbiega się z horyzontalnym poziomem wsparcia w okolicy 1.0500.

Nawet jeżeli target ten zostanie docelowo osiągnięty, to niewykluczone, że pierwsza reakcja popytowa pojawi się już w okolicy poziomu 1.0650. Warto zwrócić uwagę, iż jest to strefa która w przeszłości stanowiła dość istotny opór a od drugiej połowy kwietnia pozostaje niepokonana jako wsparcie).

Potencjalny zasięg formacji głowy z ramionami na parze walutowej AUDNZD
AUDNZD Daily

Negocjacją scenariusza pro-spadkowego mogłoby być zanegowanie dzisiejszego wybicia linii szyi. Jeżeli kurs wróci powyżej tego poziomu i odrzuci tą strefę, wówczas spodziewać moglibyśmy się nawet ponownych wzrostów, dla których realnym zasięgiem byłyby okolice ostatnich szczytów tj. prawego ramienia.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułInstytucje szukają sposobów na inwestowanie w rynek kryptowalut
Następny artykułKanada: Słaby odczyt CPI i sprzedaży detalicznej
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here