Naga MarketsSpadek zatrudnienia o 1,5% r/r, wynagrodzenie rośnie o 4,1% r/r, podaje GUSSierpień przyniósł nieco wyższe niż w poprzednich miesiącach tempo wzrostu średniej płacy. Jednocześnie zmniejszyła się dynamika spadku zatrudnienia w firmach.

Wynagrodzenia rosną nieco szybciej, zatrudnienie idzie lekko w dół

Według danych GUS, w sierpniu w sektorze przedsiębiorstw (dane obejmują firmy zatrudniające powyżej 9 osób), zatrudnionych było 6 mln 295 tys. pracowników. To o 95 tys. mniej niż przed rokiem, co oznacza spadek o 1,5 proc., a więc dalsze hamowanie niekorzystnych tendencji. W lipcu dynamika spadku zatrudnienia wynosiła 2,3 proc., a maju i czerwcu 3,2-3,3 proc. Widać więc, że sytuacja  w nieco większych firmach w zakresie zatrudnienia zaczyna się stabilizować, choć wciąż istnieje obawa o jej pogorszenie w dalszej części roku, gdy zaczną wygasać rządowe programy wsparcia, bądź gdy nastąpi nasilenie epidemii. Z komunikatu GUS wynika, że firmy wznowiły przyjęcia do pracy i przywracanie pełnego wymiaru czasu pracy, a pracownicy zaczęli wracać zasiłków i urlopów. W sierpniu w porównaniu do lipca przybyło 43 tys. zatrudnionych, ale to wzrost wyraźnie mniejszy niż miesiąc wcześniej (w lipcu przybyło 66,2 tys. zatrudnionych).

Średnie wynagrodzenie brutto wyniosło w sierpniu 5337,65 zł, a więc było wyższe niż w sierpniu ubiegłego roku o 4,1 proc. To dane nieco lepsze niż się spodziewano i lepsze niż w poprzednich miesiącach, choć oczywiście nie ma mowy o dynamice sprzed okresu pandemii, gdy wzrost przekraczał 7 proc., jak choćby jeszcze w styczniu i lutym obecnego roku. Można jednak mówić o powrocie łagodnej presji płacowej, spowodowanej z jednej strony poprawą sytuacji firm, z drugiej zaś dążeniem przez zatrudnionych do skompensowania skutków utrzymującej się wciąż na wysokim poziomie inflacji.

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here