Naga Marketsstrefa euroWe wtorek euro spadło na siedmiotygodniowe minima w stosunku do dolara amerykańskiego, gdy obawy o przedłużone blokady osłabiły sentyment do wspólnej waluty. Dodatkowo dane pokazały, że sprzedaż detaliczna w Niemczech, największej gospodarce Europy, spadła w grudniu o więcej niż prognozowano, co potęguje ryzyko, że strefę euro czeka podwójna recesja w pierwszym kwartale 2021 roku. Tymczasem eksperci z ABN Amro uważają, że dopiero znaczny wzrost kursu euro zmusiłby EBC do kolejnej obniżki stóp procentowych.

  • Dolar skorzystał na sporym spadku krótkich pozycji, zwłaszcza w stosunku do jena
  • Dolar stracił prawie 7% w 2020 r. w oczekiwaniu na globalne ożywienie
  • Potrzeba znacznej siły euro, aby skłonić EBC do obniżenia stopy depozytowej

Kurs euro (EUR) traci ponad 2% na początku 2021 roku

Obecnie w strefie euro sytuacja wygląda jeszcze bardziej przygnębiająco. Niemiecka sprzedaż detaliczna za grudzień była ogromnie rozczarowująca, pokazując po raz pierwszy przedsmak tego, jak sektor usług cierpi z powodu obecnych blokad w Europie, co prawdopodobnie znajdzie odzwierciedlenie w odpowiednich PMI w ciągu tygodnia – napisali stratedzy Commerzbanku w notatce.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem dolar skorzystał na sporym spadku krótkich pozycji, zwłaszcza w stosunku do jena, gdzie dotychczas fundusze hedgingowe posiadały największe krótkie zakłady przeciwko dolarowi od października 2016 r. Para USD/JPY po raz pierwszy od połowy listopada na krótko przebiła poziom 105 jenów.

Wielu ekspertów postrzega odbicie dolara od początku zeszłego miesiąca jako korektę po jego nieustannym spadku. Indeks DXY stracił prawie 7% w 2020 r. – w oczekiwaniu na globalne ożywienie po pandemii przy ogromnych wydatkach fiskalnych i kontynuacji bardzo luźnej polityki pieniężnej.

Potrzeba znacznej siły euro, aby skłonić EBC do obniżenia stopy depozytowej – ABN Amro

Potrzeba by było znacznego dalszego umocnienia euro, aby analiza kosztów i korzyści przesunęła się w kierunku obniżki stóp przez EBC – napisali stratedzy z ABN Amro.

W środę członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Klaas Knot, znany jastrząb, zasugerował, że bank centralny może obniżyć stopy procentowe, aby powstrzymać wzrost EUR/USD.

W stosunku do dolara kurs euro kosztuje we wtorek około 1,2030 USD, nieco powyżej sierpniowego maksimum na poziomie 1,2010 USD. Euro straciło już ponad 2% w porównaniu ze szczytem z początku stycznia, który wynosił niemal 1,2350 USD.

fpmarkets
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here