Naga MarketsPolski złoty osłabił się w czerwcu w stosunku do popularnych walut. Kursy euro i franka wzrosły w tym czasie o ponad 4 grosze, funt o niespełna 7 groszy a dolar o niemal 15 groszy. Za tak znaczne umocnienie USD odpowiedzialna była przede wszystkim Rezerwa Federalna, po posiedzeniu której wzrosła presja na szybsze zacieśnianie polityki pieniężnej i podnoszenie stóp proc.

NBP winne osłabienia PLN

Ekonomiści Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), jednej z największych grup finansowo-bankowych na świecie uważają, że ostatnie osłabienie złotego odzwierciedla po części początkowe rozczarowanie, że Narodowy Bank Polski (NBP) nie zmienił jeszcze swojej polityki na bardziej jastrzębią, jak to miało miejsce w przypadku Czeskiego Banku Narodowego (CNB) i Węgierskiego Banku Narodowego (NBH).– Na ostatnim posiedzeniu NBP prezes Glapiński powtórzył swój pogląd, że presja inflacyjna ma charakter przejściowy i pozostaje poza kontrolą polityków. Jego zdaniem jest jeszcze “zdecydowanie za wcześnie”, aby rozważać normalizację polityki pieniężnej. Obawia się, że wcześniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej mogłoby wywołać “gwałtowne, nadmierne” wahania kursu walutowego lub zmiany rentowności obligacji, które ograniczałyby perspektywy wzrostu gospodarczego – wskazali ekonomiści MUFG.

W ich ocenie, NBP wyraźnie chce, aby w najbliższym czasie złoty pozostał słabszy, aby w ten sposób wesprzeć ożywienie gospodarcze. W związku z powyższym, nadal oczekują oni, że do dalszego umiarkowanego umocnienia złotego dojdzie dopiero w przyszłym roku, w miarę jak NBP będzie zbliżał się do podwyżki stóp procentowych.

Poniższa tabela przedstawia prognozy walutowe MUFG na lata 2021/22:

Źródło: MUFG

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs korony szwedzkiej | axi trader | pgnig notowania | asseco kurs | dax notowania na żywo | dax index online | kurs krypto | co to jest blika |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułNajlepsze spółki na lipiec. Wśród nich m.in Allegro, Creepy Jar, Cognor, Wielton i Auto Partner
Następny artykułWig20 stracił w ubiegłym tygodniu 0,02%. Wzrost zmienności na rynkach
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here