Naga MarketsChristine Lagarde, prezes EBC

Wybuch pandemii koronawirusa przyczynił się do powstania najpoważniejszego kryzysu gospodarczego od lat, co z kolei zmusiło decydentów politycznych do natychmiastowego podjęcia radykalnych działań. W celu wspierania światowej gospodarki, przedstawiciele wielu banków centralnych już wiosną zdecydowali się drastycznie obniżyć poziomu swoich stóp procentowych. Niektórzy uruchomili bądź rozszerzyli także dodruk pieniądza, za który skupowane są obligacje skarbowe.

  • Ekonomiści spodziewają się, że EBC rozszerzy program luzowania ilościowego
  • Spadek kursu euro “jest nieunikniony”

EBC rozszerzy program luzowania ilościowego

Ekonomiści banku ING spodziewają się, że Europejski Bank Centralny (EBC) przedłuży program luzowania ilościowego w wysokości 500 mld euro aż do połowy 2022 roku.

Wskazują oni jednak, że dodatkowy zakup obligacji o wartości 500 mld euro byłby bardzo agresywnym posunięciem w świetle poprawy warunków kredytowania, począwszy od coraz niższych kwotowań EURIBOR, a skończywszy na coraz niższych spreadach obligacji skarbowych.

Przy obecnym tempie, PEPP może być kontynuowany do października 2021 roku, dodatkowe 500 mld euro wydłużyłoby zakupy do połowy 2022 roku.

Ekonomiści spodziewają się, że nawet jeśli w wyniku pojawienia się pozytywnych doniesień dot. wynalezienia i produkcji szczepionki przez inne firmy niż Pfizer dojdzie do poprawy perspektyw gospodarczych na drugą połowę 2021 r., interwencja EBC będzie nadal przez długi czas obniżać rentowność obligacji skarbowych.

Ich daniem, nawet w obliczu napływu pozytywnych wiadomości o szczepionkach rzeczywistość ta ulegnie pogorszeniu przed końcem roku, a kursy euro osunie się jeszcze niżej.

– Uważamy, że jest to nieuchronne – wskazali ekonomiści ING w komunikacie dodając, że zmienność w ostatnich sześciu tygodniach roku będzie prawdopodobnie większa niż latem.

Kurs euro spadnie do 1,15 USD?

Spoglądając na notowania pary walutowej EUR/USD zauważymy, że kurs euro utrzymuje się od kilku tygodni w przedziale 1,16 USD – 1,19 USD. Gdyby wspólna waluta miała osłabić się wobec dolara amerykańskiego, kurs euro mógłby osunąć się do 1,16 USD, bądź nawet 1,15 USD.

EURUSD Weekly

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułPivot Points – jak ustawić ten wskaźnik na MT4? Zobacz wideo
Następny artykułAllegro największym przegranym sesji! Akcje spółki spadły już o ponad 20 proc.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here