Naga Marketsbudynek z napisem bull marketWraz z coraz to szybszym i bardziej stanowczym wzrostem głównych indeksów giełdowych – spada zaangażowanie strony podażowej. Z analiz Goldman Sachs Group wynika, że zaangażowanie pozycji krótkich mocno spadło a obecnie mediana shortów w indeksie S&P 500 wynosi zaledwie 1,6% wartości rynkowej i jest bliska 17-letniego minimum. Fundusze hedgingowe wycofują się z rażącego jak dotąd ryzyka.

  • Analitycy Wall Street uważają, że hossa na rynkach akcyjnych może nadal trwać
  • W tym momencie awersja do zawierania krótkich jest coraz bardziej widoczna
  • Wraz ze stabilnym wzrostem rynku, spada zaangażowanie niedźwiedzi
  • To wszystko na skutek “byczej mani” inwestorów

Ekspozycja na pozycje krótkie spada do rekordowo niskich poziomów

Nie ulega wątpliwości, iż rynek byka panujący na głównych indeksach giełdowych szybko ucina głowę każdej pozycji krótkiej, która dotychczas się pojawiała. W ostatnim czasie pojawiało się naprawdę niewiele okazji, które dawały zarobić pozycją zakładającym się z rynkiem o spadek. Jednak obecna sytuacją, na którą wskazuje analiza Goldman Sachs Group pokazuje, że rynek nie tylko jest nastawiony byczo, ale i zaangażowanie pozycji krótkich spada do rekordowo niskiego poziomu.

Te artykuły również Cię zainteresują
wykres Bloomberg, short sales
Krótkie pozycje spadają, a indeks S&P 500 testuje historyczne maksima. Źródło: Bloomberg

Według analityków jednego z najbardziej rozpoznawalnych podmiotów Wall Street – mediana krótkich pozycji w indeksie S&P 500 wynosi zaledwie 1,6% wartości rynkowej i jest bliska 17-letniego minimum. Z kolei jak pokazuje Morgan Stanley – w Europie szał taranowania pozycji krótkich spowodował, że niedźwiedzie pozycje krótkie załamały się jak nigdy dotąd. Analitycy podkreślają jednak, że nie oznacza to, iż inwestorzy nie zabezpieczają się przed spadkami, po prostu wybierają inny rynek – rynek opcji. Niedźwiedzie kontrakty na S&P 500 i jego największy indeks giełdowy w ostatnim miesiącu wzrosły w stosunku do byczych.

wykres Bloomberg, bearish options
Wraz ze spadkiem zmienności rynkowej niedźwiedzie opcje próbują nieznacznie odbijać. Źródło: Bloomberg

Analitycy dodają również, że długie pozycjonowanie w stosunku do krótkich wśród klientów funduszy hedgingowych JPMorgan było wyższe tylko o 7% czasu od stycznia 2018 r. W Europie z kolei, kiedy tylko indeks Stoxx 600 poszybował do rekordowych zakresów, krótkie pozycje na jego składnikach błyskawicznie spadły do poziomu 1,65% free float, zresztą określanego jako rekordowo niskiego poziomu.

Nic w tym jednak dziwnego, że tak wielu inwestorów poddało się w shortowaniu indeksów głównych. Według ankiety przeprowadzonej przez Krajowe Stowarzyszenie Aktywnych Menedżerów Inwestycyjnych, najbardziej negatywnie nastawiona grupa inwestorów do pozycji długich, która analogicznie – zazwyczaj zajmuje pozycję krótką netto, w 21 z ostatnich 25 tygodni pozostawała nadal w nastawieniu do pozycji długich lub przynajmniej neutralna. To byczy syndrom, którego nie widziano od 2018 roku. To wszystko może świadczyć na korzyść dalszego rozwijającego się trendu na głównych indeksach.

wykres Morgan Stanley, Markit
Baza pozycji krótkich jako procent akcji w wolnym obrocie. Źródło: Bloomberg

Autor poleca również: 

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: blik — co to jest | notowania ropy naftowej | dax spekulant | dlaczego akcje pgnig spadają | euro kurs |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here