Naga MarketsKarykatura Theresy MayZgodnie z raportem dużych banków, przynajmniej chwilowo zniknęło ryzyko najbardziej negatywnego scenariusza przebiegu Brexitu. Premier UK znalazła się pod presją grupy brytyjskich polityków, którzy zaproponowali nową umowę zmuszając ją do zwrócenia się do UE o przedłużenie terminu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Eksperci z Rabobanku uważają, iż niskie prawdopodobieństwo odrzucenia nowej umowy przez May niweluje ryzyko wystąpienia najgorszego scenariusza braku jednolitego stanowiska Izby Gmin. Na tę informację funt szterling umacnia się już drugą sesję z rzędu.


Maleją szansę na hard Brexit

Pomimo, iż główne ryzyko zostało chwilowo usunięte dalej nie wiadomo jak będzie wyglądało kompromisowe wyjście z tej sytuacji przez premier May. Rynki pozostają w niepewności, a przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii oczekują na dalszy przebieg sprawy.

Najprawdopodobniejbrexit do końca 29 stycznia parlamentarzyści usunęli ryzyko hard Brexitu. To niewątpliwie pozytywna wiadomość dla funta. Jeśli jednak nowa umowa zostałaby przyjęta, zwiększyłoby to inne ryzyka m.in. politycznych sporów, które mogłyby ciągnąć się miesiącami nie przynosząc żadnych rezultatów – zauważyli eksperci Rabobanku.

Analitycy sugerują również, że im dłużej trwa niepewność polityczna, tym większy ma ona wpływ na realną gospodarkę. Prognozują kurs pary walutowej EUR/GBP na poziomie 0.87 w perspektywie 3 miesięcy.

Wielka Brytania odzyskuje kontrolę nad Brexitem. Kurs funta odrobi zeszłoroczne spadki?

ING: Lepsze dane z rynku pracy pozostają pod presją Brexitu

Londyn

James Smith, ekonomista rynków rozwiniętych w ING wskazuje, że liczba osób pracujących w UK wzrosła o 141 tys. w okresie wrzesień-listopad 2018 r. w stosunku do poprzednich trzech miesięcy.

Regularny wzrost płac w Wielkiej Brytanii pozostaje na wysokim poziomie 3,3%. To oznacza, iż brytyjskie ​​firmy muszą coraz szybciej podnosić płace, aby zatrzymać i przyciągnąć nowe talenty.

Choć ryzyko hard Brexitu spadło, firmy nadal muszą operować w oparciu o niepewne warunki ekonomiczne. Burzliwe środowisko w Wielkiej Brytanii najprawdopodobniej spowoduje, iż Bank Anglii nie zdecyduje się na podwyżkę w pierwszej połowie 2019 roku – uważa Smith.

Danske Bank: EUR/GBP pozostanie w konsolidacji

Jens Peter Sørensen, starszy analityk w Danske Bank sugeruje, że para walutowa EUR/GBP pozostanie w konsolidacji po tym, jak premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła swój plan B dla dalszego przebiegu Brexitu.

Ekspert z Danske Banku uważa, że wszystkie opcje Brexitu są nadal „na stole”, w tym drugie referendum, które Partia Pracy obecnie proponuje parlamentowi. Głosowanie w sprawie planu B i innych poprawek odbędzie się w dniu 29 stycznia. Wraz z rosnącym zainteresowaniem artykułem 50 i parlamentem starającym się przejąć proces Brexitu, a tym samym zmniejszając ryzyko braku umowy, rozkład ryzyk wskazuje na lekką przewagę dalszych spadków na parze EUR/GBP.

Apetyt na funta wzrósł, a implikowana zmienność na GBP znacznie spadła. Sądzimy, że przedział dla pary EUR/GBP mógł ulec obniżeniu, a obecnie widzimy parę w zakresie 0.86 – 0.89 – podsumowano w raporcie.

Zobacz również: Problemy w Europie i USA wpłyną silnie na kurs dolara i euro – Rabobank

Mniejsze ryzyko hard Brexitu. Kurs funta odrobi zeszłoroczne spadki?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here