Naga MarketsSpaceX rozpala wyobraźnię - jak inwestować w spółki przem. kosmicznego?Rynek kosmiczny definitywnie reprezentuje duży potencjał inwestycyjny, i będzie miał tendencję wzrostową, w przyszłych latach i dekadach. Dwa miesiące temu cały świat śledził historyczny rejs w kosmos, który zorganizowała prywatna firma SpaceX. Tak odważne przedsięwzięcie sprowokowało inwestorów do zastanowienia się nad faktem inwestowania w szeroko rozumiany, przemysł, kosmiczny. W firmę Elona Muska nie możemy na razie zainwestować, gdyż nie ma jej w obrocie na giełdzie, ale w obszarze tym działają inne, notowane publicznie spółki.

  • Do roku 2050 roku w samych Stanach Zjednoczonych dojdzie do redystrybucji 30 kwintylionów dolarów od pokolenia baby boomers do młodszych Amerykanów
  • W 2016 roku, globalne dochody z tytułu zastosowania i produkcji satelitów wyniosły około 2 miliardów euro, w 2021 roku ma to być już około 5 miliardów euro
  • Morgan Stanley, już w grudniu zauważył potencjał lotów ponad dźwiękowych i wartość tego biznesu do końca 2040, szacuje na około 800 miliardów dolarów

W co zainwestują młodzi ludzie?

Jak podaje portal blackrock.com, tylko do roku 2050 roku w samych Stanach Zjednoczonych dojdzie do redystrybucji 30 kwintylionów dolarów od pokolenia baby boomers (rocznik52-70) do młodszych Amerykanów, dojdzie do także na całym świecie. Warto więc zastanowić się nad tym, które branżę mogą na tym skorzystać najbardziej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ogromnym beneficjentem tego transferu pieniędzy mogą być wszystkie nowe technologie, cała branża IT, ale także przemysł kosmiczny. Idealnym miejscem dla młodego inwestora jest platforma Robinhood. Najbardziej popularne są na niej firmy high tech, duże spółki internetowe (Amazon, Google, Apple), czy choćby słynna Tesla Elona Muska. Na tej podstawie można wnioskować, że jeśli rynek kosmiczny będzie się nadał rozwijał, to na pewno miliony młodych ludzi będzie chciało w tym uczestniczyć i inwestować swoje oszczędności.

Przemysł kosmiczny

Przemysł kosmiczny zawiera w sobie kilka branż, przyjrzyjmy się niektórym z nich.

Satelity

Najbardziej znaną spółką akcyjną, która produkuje między innymi satelity jest Maxar Technologies (MAXR).

W ramach firmy funkcjonuje wielu małych dostawców usług satelitarnych, klientami są takie firmy jak Google maps czy Alphabet, a najważniejszymi źródłami dochodów w spółce są zamówienia rządowe i komercyjne. Obecnie na orbicie ziemskiej znajduję się około 5000 satelitów, w tym 2000 aktywnych. Obecnie mamy do czynienia z zapotrzebowaniem na coraz mniejsze i lżejsze maszyny, których będzie można wyprodukować dużo więcej, i które można wykorzystać do najróżniejszych celów.

Wkrótce każda większa firma będzie chciała posiadać swojego satelitę, choćby do ochrony swoich posiadłości lub do kontroli floty pojazdów. W 2016 roku, globalne dochody z tytułu zastosowania i produkcji satelitów wyniosły około 2 miliardów euro, w 2021 roku ma to być już około 5 miliardów euro(według cordis.europa.eu). Możemy być pewni, że tak stabilna i długo funkcjonująca na rynku firma z wieloma kontaktami i know-how na najwyższym poziomie, będzie czerpać z tego tytułu ogromne profity. Inne potencjalne spółki do zainwestowania w sektorze satelitów to: Iridium (IRDM), Raytheon Technologies (RTX).

Turystyka

Na giełdzie amerykańskiej, możemy zainwestować w konsorcjum Virgin Galactic (SPCE). Pracownicy i inżynierowie spółki pracują od wielu lat nad tym, żeby móc wysyłać ludzi w kosmiczne loty. Istnieją już nawet zapisy na takie loty za jedyne 250 tysięcy dolarów! Niedawno firma zaprezentowała światu prawie gotowy do startu samolot. Oprócz ambicji kosmicznych, szefowie holdingu mają ambicję stworzyć najszybszy samolot na świecie.

Spółka podpisała umowę z Rolls-Royce na opracowanie konstrukcji maszyny, która przekroczy barierę dźwięku. Bank amerykański, Morgan Stanley, już w grudniu zauważył potencjał lotów ponad dźwiękowych i wartość tego biznesu do końca 2040, szacuje na około 800 miliardów dolarów. Kupno akcji Virgin Galactic jest z pewnością ryzykowną inwestycją , ale dzięki temu potencjał zwrotu z inwestycji jest też większy od innych firm z branży kosmicznej!

Produkcja silników

Największym producentem silników montowanych w statkach kosmicznych, satelitach i w pociskach wojskowych jest Aerojet Rocketdyne (AJRD). Drugą opcją do zainwestowania może być spółka Northrop Grumman (NOC), która oprócz silników wytwarza także szereg systemów i rozwiązań dla przemysłu obronnego.

Dostępne ETF

Nie udało mi się znaleźć funduszu inwestycyjnego ETF, który jest nastawiony w 100% na przemysł kosmiczny, ale jest kilka takich, w których przemysł kosmiczny stanowi sporą część. Występuje on często w połączeniu z lotnictwem bądź z przemysłem wojskowym. Oto kilka z nich: SPDR S&P Aerospace and Defense ETF oraz Invesco Aerospace and Defense Portfolio ETF, które śledzą benchmark SPADE Defense Index. Kolejne dostępne ETF to: ITA – iShares Dow Jones U.S. Aerospace & Defense ETF, oraz PPA – Invesco Aerospace & Defense ETF. Jak wiadomo wybór ETF zawsze wiążę się z mniejszym ryzykiem, niż wybór pojedynczej akcji, ale także przynosi mniejsze zyski.

Potencjał i zagrożenie

Rynek kosmiczny definitywnie reprezentuje duży potencjał inwestycyjny i będzie rósł w przyszłych latach i dekadach. Problem jednak w tym, że w związku z wybuchem światowej pandemii i związanego tym kryzysu gospodarczego, zarówno państwa, jak i największe firmy mogą ciąć budżety na tak ryzykowne i długoterminowe inwestycje. Z drugiej strony może to stworzyć okazję inwestycyjną, dlatego lepiej jest moim zdaniem zakupić tanie aktywa, które w długim terminie mają raczej wzrosty gwarantowane, niż inwestować w bardzo drogie, modne spółki. Sądzę, że kupno i ,,schowanie do szafy” na parę lat któregoś z tych ETF może być dobrą inwestycją!

Autor: Witold Konopko

Przedstawione w niniejszym opracowaniu treści posiadają wyłącznie charakter informacyjny oraz edukacyjny. Wszelkie opinie, analizy, wyceny oraz prezentowane materiały nie stanowią usługi doradztwa inwestycyjnego, ani rekomendacji ogólnej w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. Autor nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podjęte na ich podstawie, ani za potencjalnie poniesione szkody lub zyski, które mogą wynikać z bezpośredniego, czy też pośredniego wykorzystania powyższych informacji.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here