Naga MarketsS&P500 w dół o 2,6%, Dow Jones traci najsilniej od 2 tygodni. Wyprzedaż Wall StreetS&P 500, DJIA i NASDAQ w środowej sesji zanotowały najgorszy dzień od blisku dwóch tygodni z uwagi na obawy dotyczące szybkiego powrotu świata na normalne tory. W Stanach Zjednoczonych ponownie nastąpił duży skok w ilość nowych przypadków COVID-19. Negatywne sentymenty dodatkowo pogłębia napływ niezbyt optymistycznych informacji dotyczących potencjalnej globalnej recesji, która ma okazać się znacznie głębsza niż do tej pory sądzono.

  • S&P 500 w środę w dół o 2,6%, a NASDAQ o 2,2%.
  • Kontrakty na ropę Brent na sierpień spadły o aż 5,44%.
  • IMF zaktualizował swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, które obecnie zakładają spadek stopy wzrostu PKB do -4,9%.
  • Tylko we wtorek nowa liczba przypadków COVID-19 w Nowym Jorku wyniosła 35 tys., to największy lokalny dzienny wzrost w USA od początku pandemii.

S&P 500 w silnej korekcie

S&P 500 w środę poszedł w dół o 2,6% do 3050,33 pkt. To największy jednodniowy spadek notowań najpopularniejszego amerykańskiego indeksu od 11 czerwca. Technologiczny Nasdaq Composite również zanurkował, o 2,2% do 9909,17 pkt przełamując 8-dniową passę wzrostów i odbijając się od oporu na rekordowym szczycie dzień wcześniej. Rzecz jasna, Dow Jones Industrial Average także zanotował silny spadek, o 2,7% do 25445,94 pkt.

S&P500 w dół o 2,6%, ropa naftowa spada aż o 5,6%, fatalne dane dotyczące globalnej recesji
Notowania indeksu Standard & Poor’s 500. Źródło: tradingview.com

Na spadki notowań miał wpływ szereg czynników, m.in. duży skok w liczbie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – szczególnie w USA, a także zaktualizowane i znacznie bardziej pesymistyczne prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dotyczące wzrostu gospodarczego oraz przewidywany duży wzrost bezrobocia w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz również: Bezrobocie w Polsce sięgnęło 6% w maju. Negatywne skutki koronawirusa

Prognozy gospodarczej odbudowy coraz gorsze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) drastycznie obniżył swoje prognozy globalnego wzrostu gospodarczego na ten rok przewidując o wiele niekorzystniejsez gospodarcze konsekwencje pandemii niż dwa miesiące temu. Według analityków IMF, globalna gospodarka skurczy się aż o 4,9%, wobec “jedynie” 3% prognozowanych w poprzednim raporcie w kwietniu. Będzie to najgorsza recesja od Wielkiego Kryzysu w latach 30.

Jeśli chodzi o same Stany Zjednoczone, to największa światowa gospodarka zanotuje spadek PKB aż o 8%, czyli więcej niż ocenił IMF w kwietniu: na 5,9%. Rzecz jasna, to najpotężniejszy roczny spadek od czasów II wojny światowej.

W środę liczba zakażeń koronawirusem na cały świecie przekroczyła 9,2 miliona przypadków, z czego lwią część stanowią Stany Zjednoczone z 2,3 mln, jak wynika ze statystyk podanych przez Johns Hopkins University. Liczba zgonów na świecie zbliża się do 0,5 mln osób, 121 tys. z nich było obywatelami USA.

Zdecydowanie źle wygląda także kwestia bezrobocia w Stanach Zjednoczonych. Ekonomiści oceniają, że w zeszłym tygodniu kolejne 1,3 do 1,4 mln Amerykanów złożyło wniosek o opiekę socjalną z uwagi na utratę pracy. Oznacza to, że łączna liczba pozbawionych pracy Amerykanów, którzy w ciągu 14 tygodni złożyli wnioski wyniesie zatrważające 47 mln.

CMC
Hit inwestycyjny - koszyki akcji. Zwiększona ekspozycja. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Ropa w dół o ponad 5%

Oprócz silnych spadków na rynkach akcyjnych, spora korekta miała też miejsce na globalnych rynkach ropy.

S&P500 w dół o 2,6%, ropa naftowa spada aż o 5,6%, fatalne dane dotyczące globalnej recesji
Notowania kontraktów terminowych na sierpień na ropę Brent na europejskim rynku ICE. Źródło: tradingview.com

Ropa naftowa w środowej sesji w kontraktach terminowych na sierpień 2020 na NYMEX spadła aż 5,85% do 38,01 dol. na baryłkę, kończąc bardzo silny trend wzrostowy trwający od 11 czerwca. Natomiast kontrakty na sierpień na ropę Brent notowane na europejskiej ICE zanurkowały o 5,44% osiągając cenę zamknięcia 40,31 dol. za baryłkę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here