Naga MarketsTemat szczepionek na COVID pomału ustępuje obawom o to, co tu i teraz, czyli temu jak potoczy się dalej sytuacja pandemiczna w USA (czy będą lokalne lockdowny wprowadzane przez władze stanowe) i jak odbije się to na gospodarce. Wydźwięk opublikowanych dzisiaj danych makro jest negatywny – wprawdzie dobrze wypadła październikowa dynamika produkcji przemysłowej, ale już sprzedaż detaliczna bardziej rozczarowała rosnąc jedynie o 0,1 proc. m/m w ujęciu bazowym. To sprawia, że listopad i grudzień rysują sie mocno niepewnie, biorąc pod uwagę, że społeczne ograniczenia dopiero teraz zaczynają być bardziej odczuwalne. Niewykluczone, że amerykańska gospodarka znów włącza mocniejszy hamulec, po wiosenno-letnim odbiciu.

Niepokój związany z perspektywami gospodarki zwyczajowo podbija awersję do ryzyka, co zaczyna być widoczne na rynkach akcji (S&P500 zjechał poniżej 3600 pkt.), a także na bardziej ryzykownych walutach (w przestrzeni G-10 słabną waluty Antypodów, korony skandynawskie, oraz dolar kanadyjski). Tyle, że rynki mogą równie szybko przejść do dyskontowania potencjalnego wsparcia ze strony FED (więcej QE), co może dać impuls do ponownej fali risk-on (apetytu na bardziej ryzykowne aktywa kosztem dolara).

Na EURUSD nie widać zbytnio obaw związanych z zamieszaniem wokół veta do wieloletniego budżetu UE i planu ratunkowego – rynek zdaje się mieć nadzieje, że sprawa znajdzie polityczny kompromis, gdyż inaczej koszty ekonomiczne dla całej Wspólnoty byłyby nazbyt duże.

EURUSD

Wykres dzienny EURUSD

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here