Naga MarketsByki znowu mają swój moment na amerykańskim rynku | Źródło: Investing.com
Byki znowu mają swój moment na amerykańskim rynku | Źródło: Investing.com

Notowania amerykańskich akcji odbiły po dwudniowych spadkach, powracając nad kluczowe techniczne poziomy. Czwartkowa sesja przyniosła przede wszystkim solidne zyski spółek finansowych i tchnęła nowe życie w rynek. Indeksy Dow oraz S&P500 znalazły się na najwyższych poziomach od czasu sierpniowego osunięcia.


„Rajd jest wynikiem wzrostów, które w ogólnym ujęciu okazały się lepsze od oczekiwanych – zwłaszcza w sektorze finansowym. Jednocześnie rynek coraz silniej wycenia, że podwyżka stóp nie będzie miała miejsca do końca zimy lub początku wiosny 2016, co również wpływa na wzrosty akcji” – twierdzi Kent Engelke, główny strateg gospodarczy w Capitol Securities Management.

S&P500 wyraźnie powyżej 2000pkt.

Wzrosty szerszego rynku wypchnęły w górę indeksy S&P500 oraz Dow Industrials – ich poziomy zamknięcia okazały się najlepszymi od momentu rozpoczęcia sierpniowych osunięć. S&P500 wzrósł o prawie 30 punktów (+1.5%) zamykając się ostatecznie na 2023,86 – zapewniając sobie spory bufor bezpieczeństwa nad istotnym psychologicznie poziomem 2 tysięcy. Wszystkie dziesięć sektorów głównego indeksu zamykało się na zielono – najwyższe wzrosty widzieliśmy w branży zdrowotnej oraz finansowej (ponad +2%). Czwartkowe zamknięcie pokazuje najlepszą dynamikę indeksu od 20 sierpnia, kiedy akcje znajdowały się na poziomie 2035,73.

Źródło: Investing.com
Źródło: Investing.com

Spółki blue-chip również wysoko

W tym samym czasie DJIA (Dow Jones Industrial Average) wzrastał o +1,28% (czyli 217 punktów) zamykając się ostatecznie na 17141,75. Dla spółek blue-chip jest to najlepsze zamknięcie od 19 sierpnia – wtedy notowania znajdowały się na wysokości 17349.

„Dwudniowa wyprzedaż na S&P500 doprowadziła do poluzowania krótkoterminowych warunków silnego wykupienia i pozwoliła nabrać bykom świeżości przed kolejnymi, silnymi zakupami” – twierdzi Katie Stockton z BTIG.

Podczas środowej sesji nic nie wskazywało jednak na realizację tak pozytywnego scenariusza. Dow osuwał się niemal o 1% po niekorzystnych wynikach finansowych sieci sklepów Wal Mart oraz publikacji sondaży Beżowej Książki – które pokazywały obawy odnośnie ożywieni gospodarczego.

Źródło: Investing.com
Źródło: Investing.com

Do tegorocznych szczytów nadal daleko

Pomimo wczorajszego rajdu analitycy zachowują bezpieczny optymizm. Część z nich widzi istotny opór na wysokości 200DMA, która obecnie porusza się w okolicach 2060 (mowa o S&P500). Nie można również zapominać, że S&P500 jest cały czas 1,7% pod tegorocznymi szczytami – Dow Industrials natomiast traci w 2015r. 3,8%. Graj na osiągnięcie nowych szczytów lub pogłębienie sierpniowych spadkówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here