Naga Markets

financial-crisis, kryzys, recesjaInwestorzy nie mają zaufania do amerykańskich akcji nawet po silnych wzrostach w tym miesiącu. Większość z nich twierdzi, że rynek nie osiągnął jeszcze dna w związku z obawami o zyski przedsiębiorstw. Takiego zdania jest około 70% z 383 respondentów ostatniej ankiety MLIV Pulse, z czego 35% z nich twierdzi, że dołki pojawią się dopiero w drugiej połowie 2023 r. Wyniki pokazują, jak bardzo inwestorzy pozostają wstrząśnięci po zeszłorocznych spadkach na Wall Street, a wraz ze spowolnieniem gospodarczym narastają obawy o perspektywy zysków spółek.

Rajd giełdowy na Wall Street w niebezpieczeństwie

W obliczu zmieniającego się krajobrazu, prawie połowa ankietowanych inwestorów twierdzi, że kluczem dla giełd w tym tygodniu będą wyniki kwartalne gigantów tj. Apple, Meta Platforms i Exxon Mobil, a nie decyzja Rezerwy Federalnej czy co powie w środę przewodniczący Jerome Powell. Powszechnie oczekuje się, że 1 lutego bank centralny dokona podwyżki o ćwierć punktu, najmniejszego wzrostu od prawie roku.Inwestorów zapytano, kiedy w 2023 roku ich zdaniem rynki akcji osiągną dno. Źródło: Bloomberg MLIV Pulse Survey 23-27 stycznia.

Wśród inwestorów panuje obecnie wiele negatywności i niepewności – i nie bez powodu. To trudny czas, ponieważ warunki finansowe poluzowały się w ostatnich miesiącach wraz ze wzrostem cen akcji, czego nie chce Fed, ponieważ próbuje spowolnić gospodarkę, aby okiełznać inflację – stwierdził Michael Sheldon, dyrektor ds. inwestycji w RDM Financial Group.


Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w kontrakty FUTURES

Sprawdź ofertę Interactive Brokers

Indeks S&P 500 wchodzi w nowy tydzień zyskując 6% w 2023 r., odnotowując najlepszy styczeń od 2019 r., ponieważ oznaki spadającej inflacji i chłodzenia wzrostu zachęciły oczekiwania, że Fed jest bliski zakończenia cyklu zacieśniania. Mimo to najbardziej agresywne podwyżki stóp procentowych od dziesięcioleci, w połączeniu ze spiralą wzrostu cen i płac, stworzyły trudne warunki dla zwiększania zysków przez korporacje.

Niepokój o zyski zagraża styczniowemu rajdowi amerykańskich giełd

Około 90% respondentów spodziewa się, że inflacja będzie nadal spadać w 2023 r., ale pozostanie powyżej celu Fed na poziomie 2%. To współgra z wątpliwościami co do akcji, ponieważ pytanie, jak długo inflacja pozostanie na podwyższonym poziomie, utrudniło inwestorom pozycjonowanie się w 2023 roku.

AVA Trade

Byki giełdowe są zdecydowanie w mniejszości, a tylko 18% uczestników ankiety twierdzi, że planuje zwiększyć swoją ekspozycję na S&P 500 w następnym miesiącu. Ponad połowa twierdzi, że utrzyma ekspozycję na tym samym poziomie, a około 27% przewiduje jej zmniejszenie.

Byki giełdowe w odwrocie. Odsetek respondentów spodziewających się zwiększenia ekspozycji na S&P 500. Źródło: ankiety Bloomberg MLIV Pulse.

Nadrzędnym pytaniem pozostaje trajektoria wzrostu gospodarczego. Gospodarka USA wykazuje oznaki łagodnego spowolnienia, którego bank centralny chciałby się spodziewać, próbując stłumić inflację bez wywoływania gwałtownego spowolnienia. Prognozy przewidują spadek aktywności gospodarczej w USA w drugim i trzecim kwartale.

Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview
Kurs S&P 500 na interwale dziennym, tradingview

Tesla zakończyła Q4 2022 r. z zyskiem netto na poziomie 3,7 mld dolarów, natomiast cały rok z zyskiem netto w wysokości 12,6 mld dolarów. Spółka Elona Muska ponad dwukrotnie zwiększyła swoje zyski w porównaniu z poprzednim rokiem, pomimo załamania kursu akcji i problemów ze sprzedażą na rynku chińskim. Spółka, którą do pewnego momentu na rynku trzymała bardziej wiara w wizję i obietnice jej charyzmatycznego prezesa, niż realne wyniki, powoli zaczyna pokazywać, na co ją stać, co pokazuje poniższy wykres. Zwłaszcza w tak wymagającym otoczeniu gospodarczym.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena gazu w Stanach Zjednoczonych ponownie silnie w dół
Następny artykułElon Musk zje Happy Meal w telewizji, jeśli McDonald’s zaakceptuje płatności Dogecoinem
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.