Naga Markets

S&P 500 zaliczył kolejny spektakularny rok: aż 68 sesji z ATHHossa na amerykańskim rynku akcyjnym ma się w najlepsze, a S&P 500 nagrzany jest do czerwoności. Ma to przełożenie na kolejne rekordowe statystyki. Jak zauważył portal Bloomberg, jak do tej pory aż 68 sesji w tym roku przyniosło nowe maksima wszechczasów notowań indeksu zrzeszającego 505 największych spółek. To najlepszy wynik od 1995 roku.

S&P 500: w 2021 roku rajd trwał w najlepsze

Spoglądając na notowania indeksu S&P 500 trudno nie odnieść wrażenia, że wzrostom nie będzie końca. Przecież to już trzynasty rok hossy zapoczątkowanej w 2009 roku z drobnymi przerwami na korekty, wśród których najwyraźniej zarysowywała się ta z marca 2020 roku. Wtedy sądzono, że to już “ta” przecena, która przerwie rynek byka. Jak się okazało, to był tylko krok w tył przed kolejnym sprintem.Od dołka z 18 marca 2020 roku, w zaledwie 20 miesięcy S&P 500 wystrzelił w górę o 111%. Tylko w tym roku zyskał niemal 26%, a na amerykański rynek napłynęło jeżące włosy 8,6 bilionów dol.!

TradingView Chart
Notowania indeksu S&P 500 w XXI wieku. Źródło: tradingview.com

Wzrost indeksu spowodował rzecz jasna pojawienie się kolejnych zaskakujących statystyk. Pierwsza z brzegu: indeks S&P 500 zakończył blisko 30% tegorocznych sesji zdobywając nowe rekordowe szczyty. To najlepszy wynik od 1995 roku.

fpmarkets

Cofnijmy się zatem do wspomnianej połowy lat dziewięćdziesiątych. W 1995 roku, po trzech dość chudych latach, S&P500 wystrzelił w górę o 33,5%. Był to pierwszy rok hossy, która w kolejnych latach doprowadziła do rajdu napędzającego bańkę dot-com. To w efekcie zwyżki w 1995 i 1996 roku Alan Greenspan wygłosił słynny cytat o “irracjonalnej żywiołowości” na amerykańskiej giełdzie (ang. irrational exuberance).

TradingView Chart
Notowania indeksu S&P 500 w skali logarytmicznej ukazującej procentowy wzrost wartości dla każdego roku. Źródło: tradingview.com

Jak się okazało, hossa trwała wtedy jeszcze kilka lat zanim doszło do implozji indeksów. Fakt, że są one napompowane ponad granicę zeszłorocznych wyobrażeń nie implikuje załamania ich notowań w kolejnym roku.

Zobacz również: Floki Inu zmierza do listingu na Coinbase. Petycja zebrała 35 tys. podpisów

– Napchani gotówką i uwięzieni w domach z powodu trwającej pandemii, inwestorzy detaliczni rozpoczęli rok od doładowania tzw. “meme stocks”. GameStop i AMC stały się symbolami dla tego ruchu, gdy inwestorzy zalali platformy mediów społecznościowych wezwaniami do kupna akcji tych zmagających się z poważnymi problemami firm. – skomentował sytuację w 2021 roku analityk Bloomberg, Matt Turner.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs asseco | blik co to jest | amrest gpw | płatność blik co to | kurs dolara australijskiego sprzedaż |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here