Naga MarketsS&P 500 z niewielkim zyskiem. Notowania ropy poszybowały gwałtownie w górę Wydarzeniem wczorajszego dnia była reakcja rynków na informację podaną przez firmę Pfizer odnośnie 90%-owej skuteczności potencjalnej szczepionki na Covid-19. Rynek zareagował błyskawicznie podnosząc wyceny przecenionych przez pandemię spółek typu value (m.in. banki), wyprzedając tym samym spółki typu growth (spośród technologicznych gigantów jedynie Alphabet uchronił się przed spadkiem).

Gwałtowne reakcje na szczepionkę, euforia nie wszędzie się utrzymała

Jednak euforia na spółkach nie trwała długo – S&P 500 po mocnym otwarciu zgasił większość wzrostów  i zakończył dzień jedynie 1,17% na plusie. Równie gwałtownie w górę poszybowały notowania ropy, a spadły ceny złota. Tymczasem w tle wyżej wspomnianych wydarzeń UE nałożyła karne cła na USA za wsparcie udzielone Boeingowi- była to odpowiedź na wcześniej nałożone cła przez USA na europejskie produkty za pomoc udzieloną Airbusowi przez UE. Unia miała nadzieję na zniesienie ceł, jednak wobec braku reakcji ze strony USA zareagowała w analogiczny sposób, jednak podkreślając chęć poprawy relacji handlowych.

Te artykuły również Cię zainteresują

Krajowy parkiet również zareagował gwałtownie na wieści o potencjalnej szczepionce. Najmocniej zyskał indeks blue chipów, który odnotował szóstą wzrostową sesję z rzędu, przez co znalazł się już przeszło 16% powyżej lokalnego dołka z końca października. Sektorowo najbardziej zyskał sektor odzieżowy, następnie paliwowy, energetyczny i bankowy. W odwrocie znalazł się sektor leków, producentów gier i technologiczny. Największej przecenie uległy spółki, które do tej pory zyskiwały na rozwoju pandemii, ze względu na dostarczanie rozwiązań koniecznych w jej ograniczaniu.

Przed dzisiejszą sesją poznaliśmy kolejne raporty za III kw. 2020 r.: 1) Cyfrowy Polsat osiągnął 346 mln zł zysku netto, co okazało się wynikiem lepszym o 14% od konsensusu oraz o 50% lepszym r/r. 2) BNP Paribas BP wypracował 232 mln zł zysku netto, wobec 115 mln zł w ubiegłym roku oraz wobec konsensusu 186 mln zł. 3) Wynik netto VRG wyniósł 5 mln zł, co okazało się gorszym wynikiem od szacowanych 6,3 mln zł, choć w ubiegłym roku strata wyniosła 1,8 mln zł. 4) Dom Development miał 58 mln zł zysku netto wobec 52 mln zł konsensusu, spółka poprawiła wynik o 4,6% względem ubiegłego roku. 5) Wynik netto Famuru wyniósł 71 mln zł wobec szacunku analityków 65 mln zł, a r/r wzrósł o 42%. 6) Ronson Development zaraportował 3,1 mln zł straty, wobec prognozy zakładającej 4 mln zł zysku. 7) Biomed Lublin osiągnął 94 tys. zł zysku netto wobec 349 tys. zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. 8) AC miał 8,8 mln zł zysku, o 2,1% powyżej oczekiwań, o 21% mniej r/r.

WIG w układzie dziennym

Adam Dudoń

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here