Naga MarketsS&P 500 wzrośnie do 3900 pkt., dzięki szczepionce na Covid-19, uważa UBSPandemia koronawirusa doprowadziła do lockdownów, obostrzeń ze strony rządów i niepewności na rynku. Prace nad szczepionką trwają od początku pandemii, tymczasem firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły, że ich szczepionka uzyskała 90% skuteczności w trzeciej fazie klinicznej. Ogłoszenie skuteczności nowej szczepionki spowodowało wzrost S&P 500 o 1,2% tym samym pobijając rekord poprzedniej sesji. Pomimo znaczącego poniedziałkowego wzrostu analitycy z UBS twierdza, że akcje dalej będą pięły się w górę.

  • Przewidywany wysoki wzrost S&P 500 w 2021 na poziomie 3900
  • Pfizer ogłosił skuteczność szczepionki na 90% w trzeciej fazie klinicznej
  • Scenariusz analityków UBS na 2021 rok

Powrót PKB krajów rozwiniętych do poziomu sprzed pandemii

Przewidywane wejście szczepionki na rynek zapowiada wzrost PKB, który według prognoz ma wrócić do normy w krajach rozwiniętych pod koniec 2021 roku. Mniejsza ilość zachorowań wśród społeczeństwa będzie skutkowała zniesieniem ograniczeń i obostrzeń nałożonych przez rząd podczas szczytu pandemii. Optymistyczny scenariusz zakłada, że aktywność społeczna unormuje się do 2 kwartału 2021 roku.

Po pierwsze, większa skuteczność oznacza, że presja na systemy opieki zdrowotnej ulegnie zmniejszeniu, jeśli mniej osób zaszczepionych zachoruje poważnie, co z kolei zmniejszy presję na rządy, by nakładały środki ograniczające. Po drugie, 90% skuteczność może oznaczać, że większa część populacji może być chroniona mniejszą liczbą dawek -komentują analitycy UBS.

Zobacz również: Kurs złotego (PLN) ponownie bez większych zmian

S&P 500 w 2021 roku, a wybory prezydenckie w USA

Znaczącym czynnikiem wpływającym na wzrost S&P 500 jest zakończenie niepewności politycznej w USA. Pomimo wątpliwości Trumpa odnośnie wyniku wyborów prezydenckich i możliwości rozstrzygnięcia ich rezultatu dopiero w Sądzie Najwyższym, kwestia tego, kto obejmie najważniejszy urząd świata wydaje się już rozstrzygnięta. Z tego powodu niepewność rynkową potęgowały wyniki wyborów prezydenckich zmalała.

Według analityków z UBS, S&P 500 ma osiągnąć w czerwcu 2021 notowania na poziomie 3900 co jest bardziej optymistyczną wersja niż początkowy cel osiągniecia 3700 w tym samym czasie. Pozytywne prognozy wynikają z faktu, że dane z poniedziałku zwiększają prawdopodobieństwo wejścia na rynek działającej szczepionki już w 2021 roku. Przewidywany wzrost jest również oparty na ilości głównych graczy, którzy biorą udział w wyścigu po szczepionkę. Wśród nich jest to właśnie Pfizer, ale również Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson oraz Novavax. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że w fazie testów klinicznych na różnym etapie zaawansowania jest w tej chwili kilkadziesiąt preparatów.

Notowania S&P 500. Źródło: Tradingview.com

Wejście na rynek a rekord notowań

Nowe rekordy notowań powodują trudności w określeniu dobrego momentu wejścia na rynek. Jednakże szczyt notowań nie oznacza braku możliwości dalszych wzrostów. Od 1960 roku, roczne stopy zwrotu po osiągnięciu przez S&P 500 nowych maksimów wynosiły średnio 11,8%, przy CAGR wynoszącym dla tego samego okresu 11,3%. Czy można więc mówić, że doszliśmy do sufitu, którego już nie da się przebić? Rynek niejednokrotnie już udowodnił, że takie sufity nie istnieją, a więc nic nie wydaje się być już przesądzone.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here