Naga Markets

S&P 500 wyznaczy dołek na początku 2023 roku. Będzie to dobra okazja do kupna - prognozuje Morgan Stanley W ostatnich tygodniach indeks S&P 500 skutecznie odbił się od poziomu 3500 punktów i systematycznie kontynuuje ruch w górę. Wzrosty mają nie potrwać długo według analityka Morgan Staley, który prognozuje, że indeks ustanowi nowe minimum cenowe na poziomie 3000-3300 w pierwszym kwartale przyszłego roku, a następnie powróci do poziomu 3900 do końca 2023 roku.

S&P 500 spadnie do 3000 pkt? To nie koniec spadków na Wall Street

Ekspert do rynku akcji z Morgan Stanley jest jednym z największych niedźwiedzi na Wall Street, który prawidłowo przewidział tegoroczne załamanie rynku akcji. Widzi on jednak ogromną okazję do kupna w najbliższych miesiącach, kiedy to akcje wyznaczą nowe minimum w pierwszym kwartale 2023 roku.

W pierwszym kwartale osiągniecie nowe minimum i będzie to wspaniała okazja do kupna. Zanim dotrzemy do końca przyszłego roku, będziemy patrzeć na rok 2024, kiedy zyski faktycznie znów przyspieszą. Myślę, że jesteśmy na końcowych etapach bessy, ale końcowe etapy mogą być bardzo wymagające, prawda? – powiedział Wilson w niedzielę w wywiadzie dla CNBC.

Notowania S&P 500
Notowania S&P 500

W zeszłym tygodniu zespół strategów Morgan Stanley pod przewodnictwem Wilsona przewidywał, że S&P 500 zakończy przyszły rok niemal na równi z miejscem, w którym jest teraz, na poziomie 3900 punktów. Ten cel może wydawać się mało ekscytujący w porównaniu z obecnym poziomem, jednak Wilson uważa, że czeka nas spora zmienność.

Wilson i jego zespół uważają, że S&P 500 może osiągnąć dno na poziomie 3000 – 3300 pkt. Naszym zdaniem wyceniony został “szczyt jastrzębiości” Rezerwy Federalnej, a nie realny spadek zysków. Jak można przeczytać w raporcie, zespół prognozuje istotny spadek zysku na akcję o około 15-20%, a nie skromny spadek jak w latach 2015/2016.

Analitycy Morgan Stanley prognozują również odbicie od dołka z pierwszego kwartału 2023 roku, gdy rynek zaczyna dyskontować odbicie zysków, zanim opóźnione twarde dane staną się bardziej konstruktywne.

Naszym zdaniem jesteśmy w takim punkcie cyklu, w którym zakładanie bardziej liniowej ścieżki cenowej nie ma sensu, ponieważ prawdopodobnie będzie to bardzo zmienne środowisko przez jakiś czas – wskazali.

S&P 500 ugnie się pod naporem kryzysu gospodarczego 

Podobne zdanie ma również Nouriel Roubini, nazywany inaczej Doktorem Zagładą. Według niego gospodarka pod wpływem podwyżek stóp procentowych znajdzie się w recesji, co pociągnie amerykańskie indeksy w dół.

XTB

– Od II wojny światowej nigdy nie było przypadku, w którym Fed osiągnął miękkie lądowanie z inflacją powyżej 5% i bezrobociem poniżej 5%. Nie jesteśmy jeszcze w recesji, powiedział. Ale dane wskazują na ostre spowolnienie, które będzie się pogłębiać wraz z zacieśnianiem polityki monetarnej. To twarde lądowanie do końca roku powinno być traktowane jako scenariusz bazowy. – napisał Roubini w Project Syndicate.

Główne indeksy Wall Street rozpoczęły obecny tydzień spadkami, ponieważ nowe obostrzenia dotyczące COVID-19 w głównych miastach Chin popsuły nastroje w USA. S&P 500 stracił 0,4%, a Nasdaq 1,1%.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCzy analiza techniczna jest jeszcze skuteczna w obecnych czasach? Rozmowa z Piotrem Grelą
Następny artykułJen stracił miano bezpiecznej przystani? Tylko dolar i frank mogą być uznane za Safe Haven, uważa SNB
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here