Naga Markets

S&P 500 traci po słowach Powella, a Euro ma szansę się umocnić. Komentuje Adam DrozdowskiOstatnie tygodnie na światowych giełdach upłynęły przede wszystkim pod znakiem spadków. Wystąpienie prezesa FED (Jerome Powell) w trakcie konferencji w Jackson Hole miało wyraźnie jastrzębi charakter, co przełożyło się na spadki na światowych parkietach.Spadki na S&P 500

Jak wskazuje rozmówca Comparic24, Jerome Powell od dłuższego czasu mówi to samo, tak więc Rezerwa Federalna będzie stanowczo walczyć z inflacją dopóki ta nie wróci do akceptowalnych poziomów. Do tej pory jednak rynki finansowe wielokrotnie spodziewały się zdecydowanie szybszego zakończenia dalszego zacieśniania polityki monetarnej w obawie przed recesją.

W czerwcu indeks S&P 500 zanotował spadki poniżej 3700 pkt, po czym zanotował mocne odbicie, wzrastając powyżej 4300 pkt w połowie sierpnia. Od tego momentu do głosy ponownie doszły niedźwiedzie, a indeks cofnął się w rejon 3920 pkt.

S&P 500 traci po słowach Powella, a Euro ma szansę się umocnić. Komentuje Adam Drozdowski
Notowania S&P 500 w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Euro się umocni?

– Warto popatrzeć na to, jak eurodolar zachowuje się w bieżącym tygodniu, kiedy zakręcony został kurek NS1. Rosjanie wprost powiedzieli, że nie odkręca tego gazociągu, a jednak nie widzimy wielkiego osłabienia się euro obecnie. – wyjaśnia Adam Drozdowski, Zarządzający Funduszami Invalue Multi-Asset.

– Być może kryzys energetyczny, którzy właśnie się wydarza i który jest faktem, był takim jakby zapalnikiem do tego, by euro się osłabiało. W momencie gdy już wiemy, że gazu rosyjskiego nie będzie, że musimy w Europie szukać gazu z innych źródeł, że musimy być może szukać innych źródeł energii albo oszczędzać tę energię, to być może jesteśmy w najgorszym momencie, bo euro nie reaguje. – dodaje także.

S&P 500 traci po słowach Powella, a Euro ma szansę się umocnić. Komentuje Adam Drozdowski
Notowania EUR/USD w latach 2021-2022. Źródło: Stooq.pl

Zdaniem rozmówcy Comparic24, możemy znajdować się w momencie, kiedy trend na parzę EUR/USD ulegnie odwróceniu, co wynikałoby z tego, że już większość negatywnych informacji (m.in. kryzys gazowy, groźba recesji) była już uwzględniona w wartości euro, niemniej prognozowanie w obecnych realiach jest niezwykle trudne.

Zobacz również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułJakie trendy będą dominować we wrześniu? Eksperci OANDA TMS Brokers o początku jesieni
Następny artykułOto jak zareagowały brytyjskie akcje, gdy nowy premier przejmuje władzę w połowie kadencji!
Absolwent ekonomii oraz obecnie student Rynków Finansowych na Instytucie Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Członek Studenckiego Instytutu Analiz Gospodarczych, zwycięzca ligi debat oksfordzkich i turnieju debat w stylu Lincoln-Douglas, autor publikacji naukowych o tematyce ekonomicznej i prelegent podczas akademickich konferencji naukowych. Aktywny uczestnik i współorganizator konferencji naukowej „Forum Rozwoju Ekonomicznego Polski” oraz wydarzenia „Tydzień Gospodarki Światowej”. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w sektorze bankowym. Laureat olimpiad z dziedzin takich jak historia i WOS. Kreator postaw obywatelskich i zwolennik podejścia fundamentalnego. Prywatnie miłośnik historii (w szczególności XX wieku), gier strategicznych i podróży do ciepłych państw południa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here