Naga MarketsS&P 500 traci 1,08%. Prognozowany spadek PKB w UE o 8,3%Sesja w środę na warszawskim parkiecie, jak i na rynkach bazowych, odbywała się pod dyktando strony podażowej. Spadki miały podstawy w publikacji najnowszych prognoz gospodarczych przez Komisję Europejską, która przyznała iż skutki izolacji są poważniejsze niż wcześniej tego oczekiwano.

Prognozowany większy spadek PKB w Unii Europejskiej niż wstępnie zakładano

KE prognozuje, iż wszystkie kraje wspólnoty w roku bieżącym zanotują spadek PKB, a odbicie przyjdzie dopiero w przyszłym roku. Z zaktualizowanych prognoz ekonomicznych wynika, że produkt krajowy brutto w UE skurczy się w tym roku o 8,3%, wobec wcześniej prognozowanych 7,4%. Będzie to największy spadek w historii wspólnoty. W wypadku Polski KE spodziewa się głębszego spadku polskiego PKB niż prognozowała wiosną. Szacuje, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,6%. Poprzednio główny scenariusz zakładał spadek PKB o 4,3%. Pomimo pogorszenia się scenariusza bazowego,
prognozowany spadek i tak pozostaje najniższym w całej wspólnocie, co oznacza iż Polska powinna relatywnie dobrze przejść bieżący kryzys.

Powyższe wpisuje się w najnowsze prognozy ekonomistów BNP Paribas. Uważamy, iż w krótkim okresie inwestorzy zdają się skupiać na poprawiających się wskaźnikach makroekonomicznych, które odzwierciedlają powracającą do funkcjonowania gospodarkę. Niemniej jednak zwracamy uwagę, iż aktywność gospodarcza we wszystkich państwach pozostaje znacząco niższa niż przed wybuchem pandemii. Co więcej, dla większości państw rozwiniętych, nie prognozujemy aby poziom aktywności gospodarczej jeszcze z początku 2020 roku, został przywrócony szybciej niż na koniec roku przyszłego. Pomimo powyższego, w trzecim kwartale bieżącego roku oczekujemy, iż ryzykowne aktywa takie jak akcje, czy generalnie rynki rozwijające, pozostaną silne, a wspierać je będzie bezprecedensowa stymulacja fiskalna i monetarna ze strony Stanów Zjednoczonych i strefy euro.

W obliczu powyższego szeroki WIG stracił 0,98%, nieznacznie więcej niż DAX30 (-0,92%), lecz mniej niż ostatecznie wyniósł spadek S&P 500 (-1,08%).

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Cały spadek na amerykańskim rynku akcji w dniu wczorajszym miał miejsce już po zamknięciu sesji w Europie, co oznacza konieczność dostosowania notowań na lokalnych rynkach w momencie otwarcia. Ponadto kontrakty terminowe na S&P 500 w godzinach porannych dalej tracą, co przekłada się na kwotowania kontraktów na DAX30 1% poniżej wczorajszego zamknięcia. Powyższe oznacza, iż przed sesją występują warunki wskazujące na spadkowe otwarcie w Warszawie. Rosnące w dniu wczorajszym notowania złota i ceny amerykańskich obligacji wskazują na przejście inwestorów w aktywa uważane za bezpieczne, co nie sprzyja rynkom akcji.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here