Naga MarketsNew York Stock Exchange
Author: Kjetil Ree, Creative Commons License

Wydarzenia na amerykańskim indeksie spółek S&P 500 w ostatnich tygodniach mają bardzo interesujący przebieg. Pierw indeks zaatakował szczyt wszech czasów na poziomie 2000, by cofnąć się o 10% w gwałtownej korekcie, by następnie znów ruszyć w górę równym tempem przebijając poprzednie maksimum.

Co kieruje inwestorami w ostatnim czasie? Wspomniane 10% spadki zawdzięczamy najpewniej kombinacji magicznego poziomu 2000, zakończeniu zwijania przez Fed i zapowiedziom normalizacji, a także niepewności na globalnych rynkach, która eksplodowała w połowie września. Sytuacja jednak szybko się uspokoiła, a byki wspomógł dodatkowo Bank Japonii, który ogłosił rozszerzenie programów luzowania na co inwestorzy zareagowali zakupami na giełdach – Nikkei zyskał przeszło 10% w bardzo krótkim czasie, a wiadomość odbiła się echem także na europejskich i amerykańskich indeksach. Obecnie spekuluje się dużo na temat dalszych działań ECB, które wydają się bardzo prawdopodobne. Również ostatnie raporty o wynikach spółek w USA są istotnym wsparciem dla cen akcji – aż 75% spółek pobiło oczekiwania. W takiej sytuacji normalizacja w USA staje się nieco mniej straszna.

Żeby to sobie lepiej uświadomić, warto zrozumieć dlaczego giełdy rosły w czasach niskich stóp procentowych i QE w USA oraz Japonii. Przede wszystkim niskie stopy procentowe wspierają zadłużone oraz inwestujące firmy, wspomagają dłużników pozostawiając zadłużonym gospodarstwom domowych większą część dochodu do rozporządzenia, ale też – a może przede wszystkim – niskie stopy procentowe i QE wypychają kapitał z rynków aktywów o stałym oprocentowaniu, czy rynków na których prowadzony jest skup aktywów zaniżający rentowności. W takiej sytuacji inwestorzy szukają wyższych stóp zwrotu i kierują się między innymi na giełdę, ale też do krajów rozwijających się oferujących wyższe rentowności.

XM_US500_1111


  xm_logo1Powyższa analiza Forex jest jedną z cyklu analiz przygotowywanych przez Comparic we współpracy z XM. Pozostałe analizy można znalezć codziennie na stronie XM. Polecamy założenie rachunku w XM lub wypróbowanie konta DEMO.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here