Naga Markets

Biały napis s&p500 na żółtym tleIndeks S&P 500 spadł od szczytów z początku roku o 22 proc. (choć w pewnym momencie zasięg jego deprecjacji przekraczał 24,5 proc.), osuwając się w ten sposób do najniższego poziomu od listopada 2020 roku. Ekonomiści Société Générale uważają, że mimo tak znacznej wyprzedaży, indeks ten wciąż ma potencjał do spadku o kolejne 33 proc., do czego przyczynić ma się rekordowo wysoka inflacja.

Polityka Fed ciąży rynkom akcji 

Ekonomiści Société Générale uważają, że pomimo wzrostowego odbicia o nieco ponad 3 proc. obserwowanego na przestrzeni ostatnich dni, wyprzedaż na amerykańskim rynku akcji jeszcze się nie zakończyła i może ona trwać znacznie dłużej, jeśli gospodarka wpadnie w scenariusz stagflacji w stylu lat 70-tych.– Podwyżki stóp procentowych przez Fed w czasie obecnego spowolnienia powinny spowodować dodatkowe szkody, co prowadzi nas do przyjęcia niedźwiedziego stanowiska wobec amerykańskich spółek konsumenckich, finansowych i spółek o małej kapitalizacji – powiedział Manish Kabra, szef działu akcji amerykańskich w Société Générale dodając, że walka z inflacją może wywołać efekt domina, a rynki mieszkaniowy i kredytowy mogą być kolejnymi, które upadną.

S&P 500 spadnie o kolejne 33 proc. 

W jego ocenie, jeśli Fed nie zdoła opanować dynamiki wzrostu cen, która już osiągnęła najwyższy poziom od ponad 40 lat, szok inflacyjny w stylu lat 70-tych, po którym nastąpi recesja, może zepchnąć S&P 500 w dół o kolejne 33% w stosunku do obecnego poziomu, tj. do 2525, co byłoby najniższym poziomem od wybuchu pandemii wiosną 2020 r.

Oznaczałoby to, że zasięg trwających od początku stycznia spadków zwiększyłby się do 47,6 proc.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker EXANTE oferujący dostęp DMA (Direct Market Access) do 50 światowych giełd akcji i ETF na jednym wielowalutowym rachunku.

Załóż bezpłatny rachunek inwestycyjny już teraz!

NED

W jego ocenie, konsumenci będą odczuwać skutki wysokiej inflacji jeszcze przez rok, przy ujemnym wzroście płac, gdy ceny detaliczne benzyny osiągną rekordowy poziom, a oprocentowanie kredytów hipotecznych wzrośnie do najwyższego poziomu od 2008 roku.

– Głównym powodem naszej niechęci do amerykańskiego konsumenta jest ujemna dynamika płac realnych w ostatnich czterech kwartałach – powiedział Kabra dodając, że jest mało prawdopodobne, aby płace realne były dodatnie aż do lata przyszłego roku.

S&P 500 wzrośnie do 5000 do 2024 r.

W perspektywie długoterminowej oczekuje on jednak powrotu indeksu S&P 500 na ścieżkę wzrost†ów i wybicia nowego ATH do 2024 r.

– Nadal widzimy wartość godziwą indeksu S&P 500 na poziomie 3850 i osiągnięcie poziomu 5000 do 2024 r., kiedy szok inflacyjny powinien się uspokoić – wskazał Kara dodając, że wówczas Fed prawdopodobnie nie tylko zakończy podwyżki stóp, ale również rozpocznie cykl ich obniżania, a rentowność 10-letnich obligacji USA ponownie zbliży się do 2%.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje ccc | akcje pgnig notowania | najniższy kurs liry tureckiej | dax 30 | indeks sp500 | mercator akcje rekomendacje | kurs akcji lpp | kurs korony czeskiej wykres |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułNotowania kryptowaluty Matic idą w górę. Obecnie kurs wynosi 0,506
Następny artykułAkcjonariusze STS Holding zdecydowali o 0,37 zł dywidendy na akcję
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here