Naga Markets

Nouriel Roubini profesor z Nowego JorkuNouriel Roubini, znany ekonomista, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, prognozuje “długą i brzydką” recesję w USA i na świecie. Zwany przez wielu Doktorem Zagładą Roubini uważa, że kryzys rozpocznie się pod koniec tego roku i trwać będzie przez cały 2023 r. Uważa on także, że recesja ta przyczyni się do znacznego spadku indeksu S&P 500.

Gospodarkę czeka twarde lądowanie 

Roubini, który dzięki swojej przewidzeniu kryzysu finansowego w latach 2007-2008 zyskał przydomek Dr. Doom uważa, że ci, którzy spodziewają się płytkiej recesji w USA, powinni zwrócić uwagę na duże wskaźniki zadłużenia korporacji i rządów.– W miarę wzrostu stóp i wzrostu kosztów obsługi długu wiele instytucji zombie, gospodarstw domowych zombie, korporacji, banków, banków cieni i krajów zombie umrze. Zobaczymy więc, kto będzie pływał nago – wskazał.

Roubini ostrzegł także, że globalny poziom zadłużenia pociągnie w dół akcje. Ponadto, uważa on, że osiągnięcie stopy inflacji na poziomie 2% bez twardego lądowania będzie “mission impossible” dla Rezerwy Federalnej.

To też sprawia, że oczekuje on podwyżki stóp o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu oraz o 50 punktów bazowych zarówno w listopadzie, jak i w grudniu. To sprawiłoby, że stopa funduszy federalnych wynosiłaby na koniec roku między 4% a 4,25%.

W jego ocenie, utrzymująca się inflacja, szczególnie w płacach i sektorze usług, będzie oznaczać jednak, że Fed “prawdopodobnie nie będzie miał wyboru” i będzie musiał podnieść stopy procentowe w kierunku 5%. Na dodatek negatywne szoki podażowe pochodzące z pandemii, konfliktu Rosja-Ukraina i chińskiej polityki zerowej tolerancji Covid przyniosą wyższe koszty i niższy wzrost gospodarczy. To sprawi, że obecny cel Fedu, jakim jest “recesja wzrostowa” – przedłużający się okres słabego wzrostu i rosnącego bezrobocia w celu powstrzymania inflacji – stanie się trudny do osiągnięcia.

Gdy świat znajdzie się już w recesji, Roubini nie spodziewa się środków zaradczych w postaci bodźców fiskalnych, ponieważ rządom ze zbyt dużym zadłużeniem “kończą się fiskalne pociski”.

W rezultacie Roubini spodziewa się stagflacji podobnej do tej z lat 70. i masowe kłopoty z zadłużeniem jak w globalnym kryzysie finansowym z 2008 r.

XTB

– To nie będzie krótka i płytka recesja, będzie ciężka, długa i brzydka – powiedział Roubini dodając, że nawet w zwykłej recesji vanilla, S&P 500 może spaść o 30 proc., zaś w “prawdziwym twardym lądowaniu”, którego się spodziewa, indeks ten spaść może nawet o 40 proc.

Roubini radzi więc inwestorom, aby Ci nie inwestowali zbyt wiele w akcje i skupili się na posiadaniu gotówki. Uważa on bowiem, że chociaż gotówka jest niszczona przez inflację, jej wartość nominalna pozostaje na poziomie zero, podczas gdy akcje i inne aktywa mogą spaść o 10%, 20%, 30%, a nawet i 40%.

Autor poleca również:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs złotego słabnie po wystąpieniu Putina. Rynek czeka na decyzję Fed o stopach proc.
Następny artykułKurs GBP/USD – recesja gniecie funta…
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here