Naga MarketsS&P 500 spadnie do 3100 albo wzrośnie do 3600 pkt. Wynik wyborów wskaże kierunek, uważa Morgan StanleyWybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych już w najbliższy wtorek. To jedno z najbardziej wyczekiwanych przez rynki wydarzeń listopada, ale też praktycznie całego 2020 roku. Rezultat wyborów będzie miał konsekwencje, które nie od razu mogą być jasne dla rynków. Ekonomiści z Morgan Stanley przyglądają się zagrożeniom i szansom związanym z czterema możliwymi wynikami wyborów w USA.

Jakie są możliwe opcje?

  • Blue Sweep – Demokraci zdobywają Biały Dom oraz obie izby Kongresu
  • Blue Tide – Demokraci wygrywają wszędzie, poza Senatem
  • Thin Red Line – Zwycięstwo Republikanów wszędzie, poza Izbą Reprezentantów
  • Red Redux – Republikanie biorą wszystko

S&P 500 zanotuje największe ruchy, gdy jeden obóz zgarnie wszystko

W czasie między wyborami a inauguracją prezydenta na początku stycznia, największych ruchów indeksu S&P 500 możemy oczekiwać gdy “władzę całkowitą” obejmą albo Demokraci, albo Republikanie.

Zobacz też: Jak zainstalować MetaTrader 4 / 5 na MacOS Catalina? Prosty sposób

Scenariusz Blue Sweep, w którym prezydentem zostaje Joe Bide, a Demokraci zwyciężają w obu izbach Kongresu może doprowadzić do spadku notowań w okolice 3100 pkt. Z kolei reelekcja Donalda Trumpa i przewaga Republikanów (Red Redux) w Kongresie miałaby umocnić indeks S&P 500 do poziomu 3600 pkt, uważa Morgan Stanley.

W przypadku pozostałych dwóch scenariuszy (Blue Tide, Thin Red Line), notowania mogą oscylować w okolicach poziomu 3400 pkt.

Kontrakty terminowe E-mini na indeks S&P 500 – wykres dzienny

Co z rynkami zagranicznymi?

– Patrząc na rynki zagraniczne, te prawdopodobnie odnotują natychmiastowy wzrost, jeśli zwyciężą Demokraci. Blue Sweep może szczególnie faworyzować europejskie akcje, ponieważ, inwestorzy będą prawdopodobnie postrzegać Europę jako dobrą relatywną wartość w świetle zwiększonych wydatków fiskalnych w USA i reformy polityki podatkowej – prognozuje Morgan Stanley.

Na powyższym zyskałyby zwłaszcza rynki wschodzące z jednym istotnym wyjątkiem – Rosją. Ten kraj może bowiem stanąć w obliczu spadku cen ropy naftowej oraz ryzyka grożących mu sankcji.

Ekonomiści z Morgan Stanley uważają, że w przypadku Red Redux, europejskie akcje wzrosną, a rajdowi przewodzić będą spółki z sektora opieki zdrowotnej. Mowa tu jednak o krótkoterminowych wzrostach. W dłuższej perspektywie może jednak nie być to tak korzystne, jak w przypadku zwycięstwa Demokratów (Blue Sweep).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here