Naga MarketsS&P 500 realizuje zyski, WIG20 coraz bliżej 2000 pkt.Na większości rynków akcji utrzymuje się spory optymizm, na co nakładają się: 1. statystycznie korzystny moment roku (grudzień – styczeń), 2. rozbudzone nadzieje na normalizację sytuacji gospodarczej w krajach dotkniętych koronawirusem po informacjach o potencjalnych szczepionkach (specyfik Pfizera już nawet został zatwierdzony do stosowania w dwu krajach) i bez względu na aktualną l. zakażonych czy zmarłych (casus m.in. USA, gdzie niechlubne statystyki weszły w ostatnich dniach na nowe maksima), a także 3. w związku z coraz to nowymi pakietami pomocowymi:

W USA coraz bliżej po ostatnich obopólnych uzgodnieniach przedstawicieli Demokratów i Republikanów w Senacie, w Europie najbardziej prawdopodobny brak porozumienia podczas szczytu UE dniach 10-11 grudnia nt. unijnego budżetu i działanie w oparciu o tzw. prowizoria, z których finansowane będą bieżące wydatki.

Te artykuły również Cię zainteresują
GPW odrabia wcześniejsze zapóźnienie względem rynków zagranicznych (od dołka na przełomie października i listopada indeks szerokiego rynku WIG zyskał ca. 25%, a indeks blue-chipów WIG20 – ok. 30%). Polski rynek akcji wydaje się też dosyć odporny na ww. kwestię szczytu UE. Na fali globalnej hossy surowcowej, zwłaszcza miedzi, na 3. miejsce pod względem kapitalizacji na GPW po piątkowej sesji „wskoczył” KGHM, minimalnie wyprzedzając PKO BP, a dwie najbardziej wartościowe spółki, czyli Allegro i CD Projekt działają w segmencie popytu konsumenckiego, bez większych powiązań z postulowanym na forum UE tzw. Funduszem Odbudowy.

W przypadku CD Projekt, kurs przy dużym wolumenie od kilku sesji rośnie w szybkim tempie przed zapowiedzianą na 10 grudnia premierą produkcji Cyberpunk 2077, nad którą spółką pracowała ostatnie 5 lat, choć warto zauważyć, że do sierpniowego szczytu notowań brakuje jeszcze nieco ponad 4%. Kwestią do obserwacji będzie natomiast dalszej zachowanie polskich obligacji. W piątek, zapewne w związku z brakiem dalszych widoków na zatwierdzenie budżetu UE, dla części inwestorów stało się jasne, że pośrednim efektem będzie większa podaż polskich obligacji skarbowych w przyszłym roku, toteż benchmarkowe 10-latki mocno się osłabiły, a rentowności wzrosły do poziomu niewidzianego od sierpnia. Gdyby wyprzedaż był kontynuowana krótkoterminowo ucierpieć mogą kursy banków z dużymi portfelami obligacji.

Zbigniew ObaraConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here