Akcje na amerykańskich giełdach są zbyt drogie względem wielu wskaźników wyceny, zapowiadając na horyzoncie widmo korekty. Sytuację dodatkowo pogarszają geopolityczne spięcia, które mogą wywrzeć silną presję spadkową na notowania indeksów, jak twierdzą eksperci Oxford Economics.
- Według oceny Oxford Economics, S&P500 jest obecnie przewartościowany o 6%.
- Widmo spadków urealnia także napięta sytuacja geopolityczna.
- P/E Shillera oceniające wyceny S&P500 jest obecnie na poziomach wyższych niż przed krachem w 2007 r.
NYSE i NASDAQ obecnie zbyt wysoko
-Akcje notowane na amerykańskich giełdach są w tym momencie przewartościowane o ponad 16% biorąc pod uwagę obecny ich poziom, krótka pozycja na indeks S&P500 wydaje się wyglądać zatem niezwykle korzystnie – stwierdził Daniel Grosvenor, dyrektor działu strategii kapitałowych w Oxford Economics.
– Niska dochodowość obligacji nie jest wystarczająca, aby podtrzymać wyceny kapitału po rajdzie indeksów w górę od marcowego dna – dodał Grosvenor.
– Zagrożenie odnowienia ceł (związane z “wojną handlową”, przyp. red.) nakłada zauważalną presję na międzynarodowy handel, który już jest w złej sytuacji i może to wykoleić gospodarkę z drogi do ewentualnego odzyskania dochodowości. – podkreślił Grosvenor. – Rynek jest podatny na korektę.
Pomimo wielu ostrzeżeń dotyczących wycen akcji i odbicia indeksów po olbrzymiej wyprzedaży w marcu, a także zaostrzenia na linii Pekin-Waszyngton w ostatnich tygodniach, amerykańskie indeksy wykraczają poza wszelkie oczekiwania analityków z marca, przekraczając kolejne zakresy analizy technicznej.

W trakcie czwartkowych notowań S&P500 zanotował nawet 3069 pkt., odzyskując poziom, który pierwszy raz uzyskał w listopadzie 2019 roku. Król wśród amerykańskich indeksów jest obecnie powyżej 50-, 100- i 200- dniowych średnich kroczących.
Zobacz również: Akcje Twittera i FANG w dół: Donald Trump podejmuje walkę z mediami społecznościowymi
![]() Szczegóły znajdziesz klikając tutaj. *Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. |
Według metody używanej przez analityków Oxford Economics polegającej na dyskontowaniu wartości przyszłych przepływów pieniężnych, S&P500 jest o ponad 6% przewartościowany i to w optymistycznym scenariuszu zakładającym wysoką krańcowa stopę wzrostu 4%.
P/E Shillera prawdę Ci powie
Spoglądając na powszechnie stosowany wskaźnik CAPE, określający stopień przewartościowania akcji zauważyć można, że indeks S&P500 jest obecnie zdecydowanie zbyt drogi. Wartość wskaźnika to w tym momencie 28,48 i z nawiązką przekracza poziom dla dowolnego momentu kryzysu 2007-2009 oraz zbliża się do wielkości dla słynnego Czarnego Czwartku w 1929 r.

CAPE, określany także jako P/E Shiller, obliczany jest jako iloraz wyceny danego indeksu oraz średnich zysków na akcję w okresie ostatnich 10 lat z uwzględnieniem inflacji CPI.
Autor poleca również:
- Hertz: akcje w dół o 11% po sprzedaży udziałów przez inwestycyjnego giganta
- Tencent wypuszcza nowe obligacje warte miliardy dolarów
- Revolut notuje wzrost transakcji Bitcoinem o 68%