Kurs dolara pozostaje dziś rano na rekordowo niskich poziomach. Indeks DXY znalazł się na nowym dołku, na poziomie ostatnio obserwowanym w kwietniu 2018 r. Wynika to z oczekiwań, że Fed przekaże dziś wieczorem komunikat o kontynuacji luźnej polityki pieniężnej przez dłuższy okres czasu. Dzisiaj otrzymamy również aktualizację podsumowania prognoz gospodarczych, a biorąc pod uwagę wskaźniki makro można oczekiwać znacznie lepszych perspektyw niż we wrześniu. To sprawia to, że zakomunikowanie gołębiego stanowiska przez Fed będzie nieco trudniejsze.
- Kluczową kwestią dla rynków będzie to, czy zmianom prognoz będzie towarzyszyć zmiana w QE
- Wysokie ryzyko skurczu gospodarczego w USA na początku 2021 r.
- Amerykańskie rynki akcji mogą osiągać gorsze wyniki przynajmniej w przyszłym roku
Kurs dolara pozostanie słaby w 2021 r. S&P 500 straci wypracowaną przewagę
Przykładowo prognoza realnego PKB na 2020 r. ma zostać podniesiona z obecnych -3,7% do około 2–2,0% w ujęciu kwartalnym. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,7% w listopadzie, ale Fed prognozuje poziom 7,6% w IV kw. Jednak kluczową kwestią dla rynków będzie to, czy tym zmianom będzie towarzyszyć zmiana w luzowaniu ilościowym.
Te artykuły również Cię zainteresują
Wśród trzech możliwych działań banku centralnego wymienia się:
- Zdecydowany wzrost QE;
- Zmiana w składzie QE;
- Zmiana wytycznych dotyczących luzowania ilościowego.
– Uważamy, że wzrost QE jest mało prawdopodobny, podczas gdy jakaś forma zmiany wytycznych dotyczących QE jest bardzo prawdopodobna. Największa niepewność dotyczy zatem tego, czy zmienił się skład QE i czy pojawi się wskazówka dotycząca zmiany QE – napisano w raporcie MUFG.
Dolar (USD) straci, gdy BigTech pozostanie pod presją w 2021 r.
Szacunki MUFG Banku dla PKB w I kwartale 2021 r. są lekko dodatnie (+0,37% kw./kw.), więc ryzyko ponownego skurczu gospodarczego jest wysokie.
– Bez zmiany składu luzowania ilościowego, dolar amerykański może nieznacznie się odbić, ale zakładając, że wytyczne będą wyraźne i mocno sformułowane, tak jak się spodziewamy, dolar pozostanie słaby, zbliżony do obecnych poziomów przez pozostałą część roku i w 2021 roku – dodano.
Od początku roku S&P 500 wzrósł o 14,4%, znacznie przewyższając europejskie rynki akcji, z których wiele pozostaje na ujemnym poziomie. To bardzo dobrze odzwierciedla dominację 5 największych spółek – Apple (6,47% indeksu); Microsoft (5,35%); Amazon (4,45%); Alfabet (3,45%); i Facebook (2,18%). Te 5 akcji ważonych jako indeks wzrosły o 60% na początku tego roku i pozostają o około 50% wyższe.
Badanie Fed z początku tego roku dotyczące nadmiernej władzy korporacji zwróciło uwagę na niebezpieczeństwa, w tym wzmocnienie luk majątkowych i rosnące ryzyko niestabilności rynków finansowych.
– Kierunek jest jasny, zarówno w USA, jak i w UE, a zwiększone ryzyko regulacyjne w połączeniu z możliwością odreagowania innych rynków akcji w stosunku do BigTech może oznaczać, że amerykańskie rynki akcji mogą osiągać gorsze wyniki przynajmniej przez okres w 2021 roku. Może to pogłębić negatywny sentyment do dolara – podsumowano.

Zobacz również:
- Prognozy FOMC: stopy procentowe bliskie zera do 2023 r. dobiją dolara
- Prognoza przeceny dolara o kolejne 5% do połowy 2022 roku
- Facebook będzie musiał sprzedać Instagram i WhatsApp? FTC wnosi pozew antymonopolowy