Naga MarketsKurs dolara pozostaje dziś rano na rekordowo niskich poziomach. Indeks DXY znalazł się na nowym dołku, na poziomie ostatnio obserwowanym w kwietniu 2018 r. Wynika to z oczekiwań, że Fed przekaże dziś wieczorem komunikat o kontynuacji luźnej polityki pieniężnej przez dłuższy okres czasu. Dzisiaj otrzymamy również aktualizację podsumowania prognoz gospodarczych, a biorąc pod uwagę wskaźniki makro można oczekiwać znacznie lepszych perspektyw niż we wrześniu. To sprawia to, że zakomunikowanie gołębiego stanowiska przez Fed będzie nieco trudniejsze.

  • Kluczową kwestią dla rynków będzie to, czy zmianom prognoz będzie towarzyszyć zmiana w QE
  • Wysokie ryzyko skurczu gospodarczego w USA na początku 2021 r.
  • Amerykańskie rynki akcji mogą osiągać gorsze wyniki przynajmniej w przyszłym roku

Kurs dolara pozostanie słaby w 2021 r. S&P 500 straci wypracowaną przewagę

Przykładowo prognoza realnego PKB na 2020 r. ma zostać podniesiona z obecnych -3,7% do około 2–2,0% w ujęciu kwartalnym. Stopa bezrobocia wynosi obecnie 6,7% w listopadzie, ale Fed prognozuje poziom 7,6% w IV kw. Jednak kluczową kwestią dla rynków będzie to, czy tym zmianom będzie towarzyszyć zmiana w luzowaniu ilościowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wśród trzech możliwych działań banku centralnego wymienia się:

  • Zdecydowany wzrost QE;
  • Zmiana w składzie QE;
  • Zmiana wytycznych dotyczących luzowania ilościowego.

Uważamy, że wzrost QE jest mało prawdopodobny, podczas gdy jakaś forma zmiany wytycznych dotyczących QE jest bardzo prawdopodobna. Największa niepewność dotyczy zatem tego, czy zmienił się skład QE i czy pojawi się wskazówka dotycząca zmiany QE – napisano w raporcie MUFG.

Dolar (USD) straci, gdy BigTech pozostanie pod presją w 2021 r.

Szacunki MUFG Banku dla PKB w I kwartale 2021 r. są lekko dodatnie (+0,37% kw./kw.), więc ryzyko ponownego skurczu gospodarczego jest wysokie.

Bez zmiany składu luzowania ilościowego, dolar amerykański może nieznacznie się odbić, ale zakładając, że wytyczne będą wyraźne i mocno sformułowane, tak jak się spodziewamy, dolar pozostanie słaby, zbliżony do obecnych poziomów przez pozostałą część roku i w 2021 roku – dodano.

Od początku roku S&P 500 wzrósł o 14,4%, znacznie przewyższając europejskie rynki akcji, z których wiele pozostaje na ujemnym poziomie. To bardzo dobrze odzwierciedla dominację 5 największych spółek – Apple (6,47% indeksu); Microsoft (5,35%); Amazon (4,45%); Alfabet (3,45%); i Facebook (2,18%). Te 5 akcji ważonych jako indeks wzrosły o 60% na początku tego roku i pozostają o około 50% wyższe.

Badanie Fed z początku tego roku dotyczące nadmiernej władzy korporacji zwróciło uwagę na niebezpieczeństwa, w tym wzmocnienie luk majątkowych i rosnące ryzyko niestabilności rynków finansowych.

Kierunek jest jasny, zarówno w USA, jak i w UE, a zwiększone ryzyko regulacyjne w połączeniu z możliwością odreagowania innych rynków akcji w stosunku do BigTech może oznaczać, że amerykańskie rynki akcji mogą osiągać gorsze wyniki przynajmniej przez okres w 2021 roku. Może to pogłębić negatywny sentyment do dolara – podsumowano.

Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs DXY na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here