Naga MarketsS&P 500 ponownie na historycznym maksimum. Mniej wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA niż oczekiwanoCzwartkowa sesja na europejskich rynkach bazowych przyniosła umiarkowaną przewagę podaży – inwestorzy wyczekiwali na rozpoczęcie spotkania przedstawicieli banków centralnych w Jackson Hole, podczas którego spodziewali się gołębich zapowiedzi ze strony amerykańskiego Fed. Tak też się stało – prezes Fed. Jerome Powell poinformował, że Rezerwa Federalna będzie teraz stosować uśredniony 2- proc. cel inflacyjny (tzw. average inflation targeting) w ramach zakończonego przeglądu celów i narzędzi polityki monetarnej.

Fed przechodzi na średni cel inflacyjny

Przejście na średni cel inflacyjny (obecny cel to 2 proc.) oznaczać będzie tolerancję dla “przestrzelenia” inflacji w okresie dobrej koniunktury, by skompensować niższą od celu inflację w okresach recesji. Tak więc w obecnym otoczeniu powyższe uprawdopodabnia scenariusz dłuższego okresu niższych stóp procentowych, niż zakładano wcześniej Dodatkowo Fed zmodyfikował nieco definicję pełnego zatrudnienia, które pozostaje głównym celem amerykańskiej Rezerwy Federalnej, jeszcze przed celem inflacyjnym. Chociaż inwestorzy otrzymali to co oczekiwali, a nawet więcej, rynek akcji nie zareagował
jednoznacznymi wzrostami. Niemniej 0,17% wzrost indeksu S&P500 pozwolił na osiągniecie nowego historycznego maksimum. Wsparciem dla inwestorów pozostawały także cotygodniowe dane z rynku pracy, które okazały się lepsze niż oczekiwano – w minionym tygodniu przybyło 1 mln wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, gdy rynek oczekiwał 1,2 mln.

Ciekawy przebieg miała sesja na GPW, gdzie indeks WIG20 stracił tylko 0,10% co na tle rynków bazowych w Europie okazało się przyzwoitym wynikiem. Co istotne przy obrotach na poziomie 0,55 mld PLN aż 16 spółek z 20 przyniosło spadek notowań, 2 spółki zakończyły sesję neutralnie a tylko ostatnich dwóch kurs akcji wzrósł. Wśród nich były notowania CD Projekt, które na bazie ogłoszonej przedwczoraj nowej produkcji z sagi Wiedźmin zyskiwały wyraźnie drugi dzień z rzędu. Kurs akcji producenta gier wzrósł o 5,45% osiągają nowe ATH i tym samym nieco ratując wynik całego indeksu blue chips. Obecnie udział CDP w indeksie WIG20 wynosi blisko 15,5%, a kapitalizacja spółki przekroczyła 44 mld PLN.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym mimo wielu pozycji, trudno wyróżnić te które mogłaby zaważyć na nastrojach inwestorów. Niemniej zwracamy uwagę na popołudniowe publikacje indeksu Chicago PMI oraz indeks Uniwersytetu Michigan w USA. Początek handlu może być natomiast pod wpływem spadków notowań w Japonii, które są wynikiem doniesień o rozważaniu rezygnacji przez premiera Shinzo Abe.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here