Naga MarketsS&P 500 nie wzrośnie w 2020 o kolejne 30%, twierdzi Krajczewski z BM BNPTrzeci tydzień pierwszego miesiąca roku wciąż może wiązać się z okazjami budowy planu inwestycyjnego na 2020. O aktualnej sytuacji rynkowej, o tym czego można się spodziewać, a także co warto posiadać w swoim portfelu inwestycyjnym w kolejnych miesiącach na antenie Comparic24.tv opowiadał Michał Krajczewski, CFA i Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BM BNP Paribas Bank Polska.


S&P 500 w górę, jednak nie o kolejne 30%, tak jak w 2019 roku

Zdaniem Krajczewskiego wydarzenia z początku 2020 przypomniały inwestorom, że geopolityka ma bardzo duże znaczenie na kształtowanie się rynków finansowych. Po okresie niekończących się dyskusji na temat wojny handlowej oraz Brexitu widać było chwilowe uspokojenie, to jednak zostało zaburzone przez zabójstwo irańskiego generała Sulejmaniego. Rynek po tygodniu zdyskontował eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie i rośnie jego apetyt na ryzyko, inwestorzy powinni jednak cały czas pamiętać, że sytuacja w regionie pozostaje niestabilna i w każdej chwili może dojść do ponownego ataku irańskich bojówek, czy też odpowiedzi ze strony USA.

Chociaż 2019 upływał pod dyktando napięć geopolitycznych, w których jedne z głównych skrzypieć grały Stany Zjednoczone, to amerykański indeks S&P 500 w minionym roku zyskiwał ponad 30%. Kierownik Zespołu Doradztwa Inwestycyjnego BM BNP Paribas Bank Polska twierdzi, że benchmark może nadal rosnąć w 2020, nie spodziewa się jednak powtórki z tak silnej aprecjacji:

Patrząc historycznie, gdy amerykańskie indeksy w jednym roku rosną o ponad 20%, to zazwyczaj w roku kolejnym kontynuują zwyżkę. Średnioroczna stopa zwrotu z kolejnego okresu zwrotu jest jednak zazwyczaj niższa. Nie widać więc przeciwskazań do wzrostów w 2020, nawet dwucyfrowych, te nie powinny raczej pokonać jednak ruchów z minionego roku – komentował Krajczewski.

Jeżeli interesujesz się finansami i biznesem oraz chcesz być na bieżąco z najciekawszymi informacjami z Polski, Europy i Świata, już teraz SUBSKRYBUJ nasz kanał. Będziesz niezwłocznie informowany o nowościach, które pojawiają się w telewizji Comparic24.TV oraz na naszym kanale.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here