Naga MarketsKurs dolara (USD) notuje najdłuższą serię spadków od latBardzo dobre wyniki branży technologicznej, silna stymulacja rynku i nadzieje na koniec pandemii koronawirusa silnie wspierają wyniki amerykańskiej giełdy. Według analityków Goldman Sachs, indeks S&P 500 może dalej rosnąć.

  • S&P 500 zanotował 0,20% spadek podczas czwartkowej sesji.
  • Obniżenie cła na chińskie produkty może spowodować nawet 4% wzrost amerykańskiego indeksu.
  • Według analityków, poprawa danych dotyczących gospodarki USA wciąż może wesprzeć rynki.

Rynek czeka na szczepionkę

W środę S&P 500 zbliżył się do swojego rekordowego wyniku z pierwszej połowy tego roku, a na zamknięciu czwartkowej sesji osiągnął 3373,43 punktów spadając o 0,20%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Analitycy Goldman Sachs Dominic Wilson i Vickie Chang szacują, że indeks ma szanse urosnąć do nawet 3600 punktów, jeżeli kondycja amerykańskiej gospodarki przestanie się pogarszać, a nadzieje na wynalezienie szczepionki lub leku na COVID-19 zostaną wzmocnione.

Zobacz również: Kurs dolara (USD) notuje najdłuższą serię spadków od lat

Nadal istnieje możliwość podniesienia wyceny rynku przez amerykańskie prognozy wzrostu, zwłaszcza biorąc pod uwagę lepsze perspektywy dla wczesnej szczepionki. Podczas gdy wsparcie w postaci realnych stóp zwrotu z obligacji stanowiłoby potencjalne utrudnienie dla zysków kapitałowych, to o ile wynikałoby to z poprawy cyklicznych ocen rynku, o tyle poprawa perspektyw zdominowałaby efekt rosnących stóp zwrotu i spowodowałaby wzrost akcji. – twierdzą analitycy.

Napięta sytuacja geopolityczna

Ważnym czynnikiem dla amerykańskiego rynku pozostają też relacje z Chinami. Według Wilsona i Changa, spadek dochodu z cła na chińskie produkty o 30 miliardów dolarów mógłby doprowadzić do wzrostu indeksu S&P 500 o 4%. Jest to spowodowane nadziejami rynku na spadek napięcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami.

Druga kadencja Trumpa prawdopodobnie wiązałaby się z kontynuacją, a być może nawet zwiększenia, obaw związanych z ciągłym wzrostem ceł, zwłaszcza biorąc pod uwagę pogorszenie się stosunków USA – Chiny w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Chociaż jest mało prawdopodobne, że prezydentura Bidena poprawi perspektywy dla szerszych stosunków Waszyngton – Pekin, jest mniej prawdopodobne, że nowa administracja uzna zwiększenia ceł za „broń wyboru” i może zamiast tego preferować bardziej zróżnicowane podejście – prognozują eksperci Goldman Sachs.

Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here