Naga Markets

S&P 500 ma potencjał do dalszych spadków, twierdzą analitycy Morgan StanleyInwestorzy giełdowi powinni zachować szczególną ostrożność. Zacieśnienie polityki pieniężnej jeszcze się nie zakończyło i tak naprawdę nie wiadomo do jakich poziomów dojdzie Fed, ze stopami procentowymi. Przez to akcję nie osiągnęły jeszcze dna i mogą spaść nawet o 23%, według analityków Morgan Stanley.

S&P 500 z perspektywą na dalsze spadki

W najlepszym scenariuszu analitycy przewidują, że S&P 500 spadnie do 3400 pkt. do końca roku, a w przypadku recesji spadki mogą sięgnąć nawet do 3000 pkt. Oznaczałoby to spadek notowań odpowiednio o 13% i 23% w stosunku do obecnych poziomów.Podsumowując uważamy, że następne kilka kwartałów zakończy się jedną z najbardziej znaczących korekt w prognozach EPS, jakie widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku cykli – dodali analitycy.

Morgan Stanley spodziewa się również, że S&P 500 odbije się w przyszłym roku, rosnąc aż do 3900 pkt. do czerwca 2023 r. lub do 3350 pkt. w scenariuszu spadkowym.

Wykres S&P 500. Źródło: TradingView
Wykres S&P 500. Źródło: TradingView

Podobne zdanie do ekspertów z Wall Street na znany inwestor Mark Mobius. W wywiadzie dla CNBC stwierdził on, że to nie koniec spadków na S&P 500.

Nadal myślę, że będzie jeszcze gorzej. Sytuacja wygląda tragicznie – odpowiedział.

Spodziewam się, że Europejski Bank Centralny radykalnie podniesie stopy procentowe, aby stłumić inflację. Rezerwa Federalna musiałaby pójść w ich ślady, aby powstrzymać nadmierne umocnienie dolara amerykańskiego, ponieważ zaszkodziłoby to konkurencyjności amerykańskiego eksportu, powiedział. Jeśli Fed podniesie stopy procentowe powyżej poziomu niezbędnego do ograniczenia inflacji, może ucierpieć wzrost gospodarczy i ceny aktywów – powiedział Mobius.

Wpływowy inwestor ostrzegł, że kryzys energetyczny w Europie pogorszy się w okresie zimowym. Gwałtownie rosnące ceny paliw osłabiają popyt konsumpcyjny i zmuszają fabryki do ograniczenia produkcji lub zamknięcia.

XTB

Mobius jest również negatywnie nastawiony do Chiny. Zwracał on uwagę na trwające lockdowny związane z COVID-19. Według niego doprowadzają one do rozpadu relacjii z USA i innymi krajami, co skutkuje problemami w łańcuchach dostaw. Warto w tym kontekście pamiętać, że Pekin zaciągnął ogromne długi na finansowanie lokalnych deweloperów i rozwój infrastruktury innych krajów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wartość złotego | neuca akcje rekomendacje | dax indeks | cd projekt akcje kupno | eurpln stooq | kurs forinta | usd |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here