Naga MarketsS&P 500: kontrakty terminowe na indeks w górę po sukcesie Joe BidenaS&P 500 w piątek zakończył najlepszy tydzień od początku kwietnia zapowiadając możliwy niespodziewany odwrót koniunktury pomimo pandemii koronawirusa. Kontrakty terminowe na grudniowe notowania amerykańskiego indeksu w poniedziałek odbijają w górę w pierwszej sesji pod egidą nowego prezydenta elekta w Stanach Zjednoczonych.

  • Od początku roku indeks S&P 500 zyskał już ponad 8,6%
  • Historyczne maksima kurs indeksu wyznaczył na początku września, jednak obecne poziomy są zaledwie 2% niżej
  • Zwycięstwo Bidena i utrzymanie Senatu przez Republikanów ma zdaniem ekspertów okazać się korzystne dla rynków

S&P 500: najlepszy tydzień od pół roku

S&P 500, czyli indeks zrzeszający 505 czołowych spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie w zeszłym tygodniu zyskał aż 7,32%, co jest najlepszym wynikiem od początku kwietnia tego roku, gdy indeks odbił o ponad 12%.

Warto zauważyć, że kurs popularnego indeksu o tickerze SPX jest zaledwie 1,99% od szczytu wszechczasów wyznaczonego na 3534,22 pkt. na początku września, czyli przed dwoma miesiącami. Teoretycznie, kontynuacja zwyżki z poprzedniego tygodnia o podobnej skali wzrostów mogłaby wypchnąć notowania S&P 500 na nowe historyczne maksima.

S&P 500: kontrakty terminowe na indeks w górę po zwycięstwie Joe Bidena
Notowania indeksu S&P 500. Źródło: tradingview.com

Spoglądając na notowania kontraktów terminowych na indeks S&P 500, te zapowiadają raczej wzrostową sesję na amerykańskim parkiecie. S&P 500 E-mini Futures zyskują w porannych poniedziałkowych notowaniach 1,60% i wzrastają do 3557,75 pkt.

Zobacz również: Ropa WTI w poniedziałek w górę dzięki wyborczemu sukcesowi Joe Bidena

Zwycięstwo Bidena może być korzystne dla rynków

Zdaniem rynkowych ekspertów, sytuacja, w której zwycięstwu Bidena towarzyszy sukces Republikanów w Senacie jest paradoksalnie korzystniejsza dla byków na amerykańskiej giełdzie. Oznaczać to będzie bowiem trudności dla administracji demokratycznego prezydenta w przepchnięciu zapowiadanej ustawy dotyczącej podniesienia podatków.

Poza tym, chęć Demokratów do przejęcia Senatu w wyborach mid-term już za 2 lata ma wywołać presję na partię, która będzie wtedy bardziej skłonna do wprowadzenia reform korzystnych dla wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia przed podwyżką podatków.

Pakiet stymulacji fiskalnej w takim scenariuszu nie zostanie tak łatwo i szybko wprowadzony. Projekt Demokratów zostanie zapewne zablokowany przez republikański Senat, ale na ratunek rynkom ma przyjść Rezerwa Federalna.

Szef Fed, Jerome Powell, zapewnił, że Fed pozostaje w gotowości, jeśli władze federalne nie poradzą sobie z zapewnieniem pakietu ratunkowego dla gospodarki. Z punktu widzenia rynków, o wiele korzystniejsza jest taka forma pomocy z uwagi na bezpośredni wpływ na zwiększoną płynność i ewentualny wzrost ceny aktywów.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here