Naga Markets

S&P 500 jest na progu nowej hossy? Dane historyczne od 1950 roku ujawniają ciekawy wzorzecPiątkowy wzrost indeksu S&P 500 jest pozytywnie postrzegany ze względu na optymistyczny raport o zatrudnieniu w maju, rozwiązanie impasu związanego z porozumieniem w sprawie pułapu zadłużenia oraz przewidywania, że Rezerwa Federalna powstrzyma się od podwyżek stóp procentowych na nadchodzącym posiedzeniu politycznym. Szeroki indeks porusza się na terytorium rynku niedźwiedzia od 244 dni sesyjnych.

  • Wzrost S&P 500 od początku roku o 11,7% był w znacznym stopniu napędzany przez największe korporacje technologiczne
  • Dane historyczne podpowiadają, że jeśli kiedykolwiek indeks odnotował wzrost przynajmniej 8% do setnej sesji danego roku kalendarzowego, średnio zyskiwał dodatkowe 10% w pozostałej części roku
  • Oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na posiedzeniu w dniach 13-14 czerwca wynoszą 24%, zgodnie z narzędziem CME FedWatch
  • Więcej ciekawych i interesujących artykułów znajdziesz na Comparic.pl

S&P 500 jest na dobrej drodze, żeby rozpocząć kolejną techniczką hossę 

Wzrost stopy bezrobocia w USA odnotowany w ostatnim raporcie o sytuacji na rynku pracy, w połączeniu z konsekwentnym wzrostem zatrudnienia i płac, wzmocnił nastroje rynkowe i pomógł indeksowi S&P 500 zyskać prawie 1,5% podczas piątkowej sesji. Później nastąpił wzrost zakładów na pauzę Fed podczas posiedzenia czerwcowego posiedzenia. Rynek aktualnie wskazuje na 76% prawdopodobieństwo takiej decyzji.







Oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp procentowych przez Rezerwę Federalną na posiedzeniu w dniach 13-14 czerwca wynoszą 24%, zgodnie z narzędziem CME FedWatch. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z prognozą 20,4% w czwartek po południu i spadek w porównaniu z wcześniejszym tygodniem, kiedy szacowano 64% prawdopodobieństwo podwyżki stóp o ćwierć punktu procentowego.


admiralsPartnerem portalu comparic.pl jest broker Admirals. Otwórz wolny od ryzyka rachunek demo, aby dowiedzieć się, jak funkcjonują rynki! Wolny od ryzyka rachunek demo pozwala zdobyć pierwsze doświadczenia handlowe na rynkach Forex i CFD oraz przetestować swoje strategie.

WYPRÓBUJ BEZPŁATNE KONTO DEMO >>

Wzrost S&P 500 od początku roku o 11,7% był w znacznym stopniu napędzany przez największe korporacje technologiczne, w tym NVIDIA, Alphabet i Apple dzięki rosnącemu optymizmowi inwestorów wobec sztucznej inteligencji. Jednak z wyłączeniem tych gigantów technologicznych, wyniki indeksu w tym roku są zasadniczo statyczne. Jednak ważony kapitalizacją rynkową S&P 500 osiągnął lepsze wyniki niż jego odpowiednik obliczany równomiernie o ponad 10 punktów procentowych, co stanowi największą marżę wyników w tym roku.

Notowania S&P 500
Notowania S&P 500

Rynek musi zobaczyć, że rajd to coś więcej niż tylko te mega-technologiczne spółki; powinno to dotyczyć szerszego rynku, zwłaszcza Russell 2000. To pomoże potwierdzić ten rajd. Pomimo tego optymizmu zaleca się ostrożność. Wcześniejsze wyjścia z rynku niedźwiedzia nie zawsze zapoczątkowywały trwałe hossy, a S&P 500 był przedmiotem fałszywych wybić, choć rzadziej niż skoncentrowany na technologii Nasdaq Composite – zauważył Quincy Krosby, główny analityk w LPL Financial.

Według Krosby’ego, wzrost napędzany technologią, napędzający S&P 500 i Nasdaq Composite, w końcu przenosi się na szerszy rynek. Jako dowód, Russell 2000, indeks małych spółek, podskoczył w piątek po południu o 2,6%, dążąc do najlepszych dziennych wyników od 30 listopada 2022 roku.

Polecamy również: Portfel 60:40 rośnie od stycznia o 18%. Wyprzedza S&P 500

Ponadto, 25 maja miała miejsce setna sesja handlowa w 2023 roku a indeks S&P 500 wzrósł do tego czasu o około 9% w skali roku. Dane historyczne od 1950 roku ujawniają ciekawy wzorzec, jeśli kiedykolwiek indeks odnotował wzrost przynajmniej 8% do setnej sesji danego roku kalendarzowego, średnio zyskiwał dodatkowe 10% w pozostałej części roku.

Ten wzorzec okazał się prawdziwy w 2021 roku, czyli w ostatnim przypadku, kiedy indeks S&P 500 wzrósł o ponad 8% do setnego dnia handlowego w danym roku. Natomiast do końca 2021 roku, indeks zarejestrował roczny wzrost o 26,9%.

Autor poleca również:



Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia













  • Powiązane zagadnienia:
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem