Naga MarketsS&P 500 futures, cena ropy i kurs dolara odbijają po Czarnym PoniedziałkuRynki próbują się podnieść po poniedziałkowym załamaniu. Administracja USA rozważa obniżenie podatku od wynagrodzeń, co pomaga w odbiciu futures na S&P500. Rosnące ceny ropy wspierają waluty naftowe. USD podnosi się przy cichnących spekulacjach o kolejnej nadzwyczajnej obniżce stóp procentowych Fed.


Kurs dolara i S&P 500 (futures) korygują we wtorek

  • Rynek akcji wykazuje oznaki stabilizacji przy odbiciu indeksów. Japoński Nikkei225 zyskuje 0,9 proc., a chiński Shanghai Composite rośnie o 1,7. Hang Seng zyskuje prawie 2 proc.
  • Po zamknięciu rynku amerykańskiego w poniedziałek (S&P500 -7,6 proc.), prezydent USA Trump powiedział, że administracja omówi we wtorek obniżkę podatku od wynagrodzeń i „znaczną ulgę” dla dotkniętych branż. Informacja napędziła rajd futures na S&P500 o 3,5 proc.
  • Dodatkowo spekulacje odnośnie skoordynowanych działań globalnych banków centralnych i rządów uspokoiła paniczną sprzedaż.
  • Jednak doniesienia na temat koronawirusa wciąż pozostają niepokojące. Włochy nakazały wszystkim w całym kraju, aby nie przemieszczali się poza koniecznością pójścia do pracy i nagłymi wypadkami, jednocześnie zakazując wszelkich publicznych zgromadzeń.
  • Na FX wśród walut G10 najmocniejsze są CAD i NOK w ślad za korektą załamania na rynku ropy naftowej. WTI i Brent dobijają dziś o ok. 7 USD (do odpowiednio 33,5 USD/b i 36,8 USD/b).
  • USD odbija z najsilniejszym ruchem na USD/JPY (+2 proc. do 104,50), gdyż nowy tydzień nie przyniósł kolejnej obniżki stóp procentowych Fed, jak to miało miejsce 3 marca. Mimo to rynek przewiduje ok. 90 pb cięcia do końca roku.
  • Złoto zatrzymało spadki przed 1650 (USD/oz) i odbija do 1664. Według rynkowych dyskusji, sprzedaż była podyktowana szukaniem przez inwestorów gotówki na pokrycie depozytów zabezpieczających na pozycjach w akcjach i innych aktywach.
  • Dane makro w poniedziałek przypominają o ekonomicznych szkodach, jakie wyrządza koronawirus. W Chinach w lutym pogłębiła się deflacja cen producenckich: PPI wyniósł -0,4 proc. r/r. W Australii indeks zaufania biznesu spadek do najniższego poziomu od lipca 2013 r. (-3,6).
  • Prezes RBNZ Adrian Orr powiedział, że bank nie widzi jeszcze potrzeby użycia niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej, ale „ale najlepiej się przygotować”. Jeśli dojdzie do wprowadzenia niekonwencjonalnej polityki, pierwszym narzędziem będą ujemne stopy procentowe. NZD/USD nie zareagował zbytnio na słowa Orra i kontynuował osuwanie do 0,6295.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here