Naga MarketsS&P 500 brakuje jedynie 0,2% do pobicia rekordu z lutegoNa zamknięciu środowej sesji na amerykańskiej giełdzie S&P 500 było tylko niecałe 6 punktów poniżej rekordowego poziomu z 19 lutego. Amerykański indeks zyskał już 51% od tegorocznego minimum 2237,40 punktów z 23 marca.

  • Dow Jones znajduje się 5% poniżej swojego maksimum z lutego.
  • Analitycy zwracają uwagę na ważną rolę bodźców fiskalnych w czasie kryzysu.
  • Nasdaq Composite przekroczył swoje maksimum z 19 lutego o 12%.

Kluczowa pomoc ze strony państwa

Podczas paniki wywołanej pandemią i załamania rynków S&P 500 stracił 34% w ciągu zaledwie miesiąca. Od marcowych minimów silnie odbiły się również Dow Jones Industrial Average i Nasdaq Composite. Ten ostatni zanotował w tym roku aż 32 rekordowe zamknięcia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wykres przedstawiający zmianę wartości S&P 500 w ciągu ostatniego roku, źródło: stooq.pl

Rynki odbiły się tak silnie dzięki olbrzymiej pomocy finansowej udzielonej w drugim kwartale przez amerykańskie władze i Rezerwę Federalną w celu wsparcia gospodarki. Analitycy podkreślają jednak, że stagnacja w pracach nad kolejnym pakietem pomocowym wpływa negatywnie na wyniki akcji w tym tygodniu.

Zobacz również: Indeks Dolara (DXY) traci po braku postępów w pracy nad amerykańskim pakietem stymulującym gospodarkę

Rynek pracy nadal wydobywa się z dołka stworzonego przez COVID-19. Podkreśla to znaczenie bieżących bodźców fiskalnych, które pomagają ustabilizować stronę popytową gospodarki w obliczu trwającej pandemii. – twierdzą specjaliści z Glenmede.

Nadzieje na szczepionkę

Inną przyczyną wzrostów na giełdzie mogą być nadzieje na szybkie pojawienie się szczepionki przeciwko COVID-19 lub skutecznego leku, który drastycznie zmniejszy śmiertelność. Nadzieję na zakończenie niszczycielskiego wpływu pandemii na gospodarkę daje ponowny spadek dziennej liczby potwierdzonych zachorowań w Stanach Zjednoczonych.

Druga fala wirusa znalazła się pod kontrolą, a miejsca pracy i wydatki w dalszym ciągu odzyskują dynamikę szybciej niż oczekiwano, zyski przedsiębiorstw przekroczyły oczekiwania i wydają się być na dobrej drodze do powrotu do poziomu sprzed pandemii przed prognozowanym terminem. – mówi Brad McMillan, dyrektor ds. inwestycji w Commonwealth Financial Network, przytaczany przez MarketWatch.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here