Naga MarketsGeorge Soros namawia Brytyjczyków do zagłosowania przeciw Brexitowi. Jego zdaniem efektem opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych będzie zubożenie większej części społeczeństwa.
George Soros namawia Brytyjczyków do zagłosowania przeciw Brexitowi. Jego zdaniem efektem opuszczenia przez Wielką Brytanię struktur unijnych będzie zubożenie większej części społeczeństwa.

George Soros, miliarder, inwestor i ucieleśnienie zła w opinii wielu Brytyjczyków po raz kolejny zabiera głos w sprawie zaplanowanego na najbliższy czwartek brytyjskiego referendum. Zdaniem Sorosa, Brexit może okazać się znacznie gorszy w skutkach niż sławna Czarna środa.


Termin Czarnej Środy odnosi się do 16 września 1992 roku, kiedy to George Soros zmusił rząd Wielkiej Brytanii do wycofania funta szterlinga z mechanizmu ERM. W wyniku spekulacyjnego ataku na GBP, Soros zarobił ponad 1 mld dolarów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Od 1990 roku Wielka Brytania partycypowała w mechanizmie kursów walutowych ERM, mającym na celu stabilizację wzajemnych kursów walut krajów tworzących Wspólnotę Europejską. Miało to na celu pogłębioną integrację i ułatwienie tworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej, której efektem było wprowadzenie wspólnej waluty euro w 1999 roku.

Soros wykorzystał odpowiedni moment przewartościowania funta, którego wartość nie była ustalana przez rynek a właśnie przez mechanizm ERM. We wrześniu 1992 roku kurs GBP/USD znalazł się tak nieznośnie wysoko, że brytyjski rząd zmuszony został do porzucenia mechanizmu co skutkowało gwałtowną deprecjacją wartości funta. Posiadający ogromne krótkie pozycje w funcie Soros, zarobił na spadku odkupując GBP po znacznie niższym kursie.

Teraz, miliarder ostrzega przed Brexitem i uważa, że skutki wyjścia Wielkiej Brytanii z UE mogą być znacznie gorsze niż skutki Czarnej Środy. Przede wszystkim zwraca on uwagę na brak przestrzeni do manipulacji stopami procentowymi. Soros przypomina, że 1992 roku podstawowa stopa procentowa Wielkiej Brytanii była na poziomie 12%. Obecnie, jej poziom jest tak niski, że zdaniem miliardera nie możliwym jest jej dalsze cięcie.

Ponadto, Soros wątpi w to, aby przeceniony na skutek Brexitu funt wspomógł rodzimy przemysł. Warunki gospodarcze po opuszczeniu przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej będą zupełnie inne niż obserwowane w tym momencie. Brak zaufania i niepewność przedsiębiorców uderzy w poziom zatrudnienia i brytyjski eksportBrexit sprawi, że niewielu zarobi na prawdę duże pieniądze, podczas gdy większość zubożeje – pisał w swoim felietonie opublikowanym w The Guardian.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here