Do końca roku powinny utrzymywać się niskie ceny ropy naftowej. Jak wynika z najnowszego sondażu Reutersa mimo, że kraje złagodzą ograniczenia shut-downu i wiodący producenci ropy ograniczą wydobycie czarnego złotego, nie powinno to zrekompensować strat popytu wynikających z pandemii COVID-19 w tym roku. Z kolei eksperci z Goldman Sachs oczekują w maju 3-etapowego odbicia cen ropy WTI w kierunku 25 USD/brk..
- Globalny popyt na ropę spadnie o 10 mln brk. dziennie w 2020 r.
- Działania OPEC nie zniwelują strat w popycie
- Ropa WTI odbije w kierunku 25 USD/brk.
Ceny ropy pod presją podaży w 2020 r. – badanie Reuters
– Badanie przeprowadzone na 45 analitykach dużych banków inwestycyjnych wskazuje, że ropa Brent będzie kosztować średnio około 35,84 USD w 2020 r., co stanowi 7,5% poniżej konsensusu 38,76 USD w marcowym badaniu. Jak dotąd w tym roku średnia cena wynosi 45 USD – napisano w podsumowaniu ankiety.
W najnowszej ankiecie analitycy wskazują, że cena ropy WTI wyniesie średnio 31,47 USD za baryłkę w 2020 r., w porównaniu z 35,29 USD w marcu.
Analitycy prognozują również, że globalny popyt spadnie o około 20 – 25 milionów baryłek dziennie w drugim kwartale i 9,2 miliona – 10,6 miliona dziennie w całym 2020 roku.
Większość ekspertów zgodziła się, porozumienie OPEC+ ws. dalszego cięcia pomogłoby cenom ropy. Jednak w najlepszym przypadku przyniosłoby to jedynie stabilizację i tak już wyjątkowo niskich cenom, a nie będzie to oznaczać zmiany trendu na wzrostowy.
Niektórzy ankietowani twierdzą, że załamanie rynku doprowadziło do szerszych ograniczeń w produkcji, w tym przez mniej rentownych amerykańskich producentów łupków, co może potencjalnie wspierać wzrost cen w drugiej połowie.
Ceny ropy na trzy-etapowym rajdzie w górę – Goldman Sachs
W najnowszej notatce analitycy Goldman Sachs odnieśli się do niedawnego przywrócenie równowagi cen ropy WTI, jednocześnie oczekując trzy-etapowego wzrostu w kierunku około 25 USD w maju.
– W związku z tym, że rynek przywraca równowagę, oczekujemy trzy-etapowego wzrostu cen ropy, od rajdu opartego na uldze przez zacieśniania cykliczne, po ponowną wycenę przez rynek fundamentów – wskazano w raporcie.
Eksperci uważają, że ostatni impuls wzrostowy może się przedłużyć w maju podnosząc cenę z powrotem do poziomu kosztów gotówkowych (cash-costs) 25 USD za baryłkę dla ropy WTI.
– Zapasy zaczęły szybko spadać, a oznaki popytu poprawiały się przed złagodzeniem środków blokujących. Choć zmiana na deficyt w zapasach potrwa jeszcze przynajmniej kilka tygodni, wydaje się teraz prawdopodobne, że rynek przechodzi prawdziwy test pojemności – podsumowano.

Zobacz również:
- Cena ropy rośnie, gdy inwestorzy instytucjonalni odwracają się od WTI
- Ceny ropy pozostaną niskie w II kw. Znaczne odbicie jeszcze w tym roku
- Ograniczenia OPEC nie zatrzymują spadku cen ropy. WTI znowu poniżej 15 USD