Naga MarketsSolana (SOL) podrożała ponad 130-krotnie od początku roku! Poznaj ją z Capital.comCena SOL (Solana) wzrosła od początku roku o ponad 13 tys. proc., przez co kryptowaluta przyciąga jeszcze większe zainteresowanie branży do dostrzeżenia atutów blockchaina Solany, jak relatywnie niskie koszty transakcyjne czy wysoka wydajność sieci. Niewiele brakuje, by kryptowaluta SOL wdarła się do grona piątki największych coinów pod względem kapitalizacji rynkowej.

Solana zdobyła nowe szczyty notowań

Solana to sieć blockchain uruchomiona w 2020 roku, która w ostatnich miesiącach cieszy się nieprawdopodobnym wzrostem zainteresowania, dzięki czemu powiązana kryptowaluta SOL szturmem wdarła się do pierwszej dziesiątki największych coinów. Obecnie, Solana plasuje się na szóstym miejscu w tym rankingu.Popularność Solany wynika nie tylko z zainteresowania inwestorów czy spekulantów, ale także sporego zaangażowania developerów, którzy wykorzystują stworzone protokoły do budowania zdecentralizowanych projektów dla branży finansowej, informatycznej, a nawet sztuki.

Solana jest określana jako jedna z największych nadziei branży kryptowalutowej. Projekt ma ambicje stania się rdzeniem zdecentralizowanych finansów, czyli sektora pozwalającego na pominięcie instytucji, banków i innych organizacji w procesie wykonywania transferów środków czy zarządzania finansami.

Rzecz jasna, nie jest to łatwe zadanie. Już teraz istnieje szereg innych projektów kryptowalutowych, jak mocno utwierdzony w środowisku krypto Ethereum, czy zyskujący na uznaniu Cardano, o którym pisaliśmy niedawno: Bitcoin podrożał o 63%, a Cardano aż o 1095% od początku roku!. Nie brakuje także niezwykle dynamicznie rozwijających się rywali non-defi, jak np. Ripple (XRP): Bitcoin to nie wszystko! Poznaj Ripple (XRP).

Natywną kryptowalutą sieci Solana jest SOL, która została stworzona z myślą o pełnieniu roli środka płatności za usługi świadczone z pomocą blockchainu Solana, ale także jako opłata za wykorzystanie sieci. Użytkownicy mogą kupować SOL za pomocą giełd kryptowalutowych, ale także zarabiać ją dzięki stake’owaniu, czyli procesowi weryfikacji aktywności na blockchainie.

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O SOLANA NA CAPITAL.COM

Solana zyskała dzięki trendowi tokenów NFT

Najbardziej rozpowszechnionym i rozpopularyzowanym zastosowaniem Solana i SOL jest to związane z tokenami NFT. Niesamowity wzrost branży NFT okazał się olbrzymią pomocą dla projektu Solana, który dzięki temu z impetem wdarł się do grona największych kryptowalut.

Większość czytelników zapewne doskonale wie, czym są tokeny NFT (ang. non-fungible tokens). W skrócie, są to cyfrowe aktywa pozwalające na zapewnienie prawa własności do unikatowego cyfrowego dzieła sztuki. Może to być utwór, obrazek, nagranie, ale także inna forma “digitalnego” przedmiotu.

Związany z Solaną sektor NFT to branża całkiem pokaźnych rozmiarów. Na początku października, jeden z tokenów z serii SolanaMonkeyBusiness o numerze 1355 został sprzedany za 13027 SOL, czyli równowartość 2,1 mln dol.

Zobacz również: Shiba Inu podrożał o blisko 300% w 8 dni. Czy to koniec DOGE? Poznaj SHIB z Capital.com

Solana: nadzieja DeFi?

Jednym z powodów niesamowitej zwyżki SOL i wzrostu popularności Solany jest potencjalny rozwój zdecentralizowanych finansów, gdzie jednym z kluczowych graczy jest właśnie ten blockchain.

Podobnie jak w przypadku Ethereum, projekt Solana oparty jest na “smart contractach”. To proste programy, które wykonywane są autonomicznie na blockchainie bez ingerencji osób trzecich.

Jedną z największych zalet Solany jest jej niezrównana szybkość działania. Jest to szczególnie ważna cecha w starciu z bezpośrednim konkurentem: Ethereum. Blockchain Solany jest znacznie szybszy niż rywal i jest w stanie obsłużyć nawet 50 tys. transakcji na sekundę, podczas gdy Ethereum zaledwie 20-30 tys.

TradingView Chart
Kurs SOL/USD. Źródło: tradingview.com

Solana: co czeka SOL?

Solana to relatywnie młody i nie do końca sprawdzony projekt w nieco starszej, ale nadal raczkującej branży. Zawsze należy liczyć się z ryzykiem związanym z inwestowaniem w kryptowaluty – szczególnie tak świeże na rynku jak Solana.

Z drugiej strony, technologia blockchain ma spory potencjał rozwojowy na stanie się integralną częścią infrastruktury finansowej. Jeśli szukać ewentualnych zwycięzców, Solana ma sporo przewag nad konkurentami: wysokie zaangażowanie społeczności, większa wydajność i szybkość, a także niższe koszty transakcyjne od dominującego konkurenta.

Ostatnie miesiące pokazały, że inwestorzy powierzyli spore zaufanie temu coinowi. Olbrzymi wzrost notowań w ostatnich miesiącach (ponad 130-krotny od początku roku!) robi wrażenie. Nie brakuje jednak głosów, że kurs SOL/USD jest potężnie napompowany.

Wygodny handel w oparciu o Solana umożliwia platforma Capital.com:

CHCĘ TRADE’OWAĆ W OPARCIU O SOLANA NA CAPITAL.COM

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji orlen | giełda pzu | pekao kurs akcji | notowania wp | pge akcje wykres | komentarz giełdowy |
Capital.com nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here