Naga MarketsLogo banku UBS na budynkuJak donosi agencja Reuters, powołując się na „osoby, które są poinformowane o planowanych działaniach”, kilkanaście banków, wśród których są największe instytucje na świecie, mają zainwestować 50 mln USD w celu stworzenia systemu rozliczeń gotówkowych opartych na blockchainie. Nie zostały podane nazwy banków, wiemy natomiast, że chcą powołać nowy podmiot o nazwie Fnality. Projekt ma ruszyć w następnym roku.


Fnality jest kontynuacją współpracy UBS z londyńskim przedsiębiorstwem Clearmatics, o której po raz pierwszy dowiedzieliśmy się już we wrześniu 2015. Wkrótce później do przedsięwzięcia dołączyły banki BNY Mellon, Deutsche oraz Santander i broker ICAP. W projekt zaangażowane są także takie instytucje jak Bank of New York Mellon Corp, State Street Corp, Credit Suisse Group, HSBC Holdingg, Deutsche Bank oraz Barclays.

Do końca 2018 roku miał ruszyć „Utility Settlement Coin” (USC), będący cyfrowym ekwiwalentem pieniężnym każdej z głównych walut największych banków centralnych. Wygląda na to, że nastąpiły opóźnienia w realizacji tego projektu. Rzecznik Barclays Bank podał w oświadczeniu dla agencji Reuters, iż obecnie dobiega końca faza badań i rozwoju USC. Wniosek o rejestrację znaku towarowego Fnality złożyło wspomniane wcześniej Clearmatics. Spółka ta uczestniczyła także w testowaniu międzynarodowego systemu płatniczego opartego na blockchainie, który chce wprowadzić Bank Anglii.

USC miałby być wymienialny na tradycyjną walutę na poziomie parytetu, dzięki czemu posiadałby pełne zabezpieczenie w środkach pieniężnych znajdujących się w banku centralnym. Wydawanie USC niosłoby ze sobą dokładnie taki sam efekt, jak wydawanie normalnej waluty, z którą wirtualna moneta miałaby być powiązana.

Duże banki stawiają na blockchain

Technologia blockchain cieszy się coraz większym zainteresowaniem banków i instytucji finansowych na całym świecie, gdyż pozwala ona między innymi automatycznie przetwarzać i rozliczać transakcje przy użyciu algorytmów komputerowych, bez potrzeby angażowania stron trzecich. W efekcie płatności stają się szybsze, bezpieczniejsze oraz łatwiejsze w kontrolowaniu.

Plany wypuszczenia własnej kryptowaluty ogłosił niedawno amerykański gigant bankowy JP Morgan Chase. Ma ona nazywać się JPM Coin i na początku miałaby służyć do usprawnienia systemu rozliczeń międzybankowych. Jednak prezes amerykańskiego giganta, Jamie Dimon, wypowiadając się dla stacji CNBC, nie wykluczył, że JPM Coin „może kiedyś być [dedykowana] konsumentom” i być wykorzystywana w transakcjach detalicznych.

Z kolei grupa byłych bankierów z UBS stoi za utworzonym na jesieni zeszłego roku szwajcarskim startupem SEBA Crypto AG, który chce oferować usługi związane z kryptowalutami. Na potrzeby finansowania swojej działalności zebrał 103 mln USD. Natomiast w tym miesiącu informację o uruchomieniu platformy opartej na blockchainie ogłosił duński bank ABN AMRO. Ma ona znaleźć zastosowanie w ramach technologii Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) przy monitorowaniu łańcucha dostaw towarów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here