Naga MarketsSoja z rekordowym importem do Chin w 2020 rokuSytuacja na rynkach towarów rolnych na początku bieżącego tygodnia jest bardzo zróżnicowana. Jednym z towarów opierających się zniżkom notowań jest jednak soja. Cena soi w Stanach Zjednoczonych wczoraj kontynuowała zwyżkę z poprzedniego tygodnia, a dzisiaj rano utrzymuje się wysoko, w rejonie sześcioletnich maksimów, w okolicach 12,40 USD za buszel.

Soja może utrzymać wysoki popyt również na początku 2021 roku

Fundamentalnie, notowania soi otrzymały wsparcie w postaci szacunków dotyczących tamtejszego popytu na soję. Według szacunków COFCO, import soi do Chin w 2020 roku najprawdopodobniej przekroczy 100 mln ton i, tym samym, będzie rekordowo wysoki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania soi w USA – dane dzienne

Chiny w tym roku uzupełniały swoje zapasy soi. Kraj ten odbudowywał także stada świń, które w ubiegłym roku zostały zdziesiątkowane przez ASF (świńskiej grypy) – jak podało chińskie ministerstwo rolnictwa, liczebność stad wyniosła na koniec listopada już 90% stanu sprzed ataku wirusa. Ten trend sprawia, że duży popyt na soję może się utrzymać także na początku przyszłego roku i wspierać notowania soi.

Warto jednak mieć na uwadze także fakt, że rynek soi jest już mocno rozgrzany i obecny na nim jest w dużej mierze kapitał spekulacyjny, a to czyni cenę soi podatną na dynamiczne korekty spadkowe.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here