Naga MarketsSoja z podwojonym importem do Chin, ale ASF znów straszyDzisiejsza sesja na rynkach surowcowych upływa pod znakiem analizowania danych dotyczących handlu zagranicznego Chin w marcu br. Na ich tle wyróżniają się informacje o imporcie soi do tego kraju, który niemal podwoił się w relacji do marca 2020 r.

Soja wyróżniła się na tle innych surowców

W marcu Chiny importowały 7,77 mln ton soi, co stanowi wynik aż o 82% większy niż w marcu poprzedniego roku. Z czego wynika niemal podwojenie importu w porównaniu z poprzednim rokiem? Przede wszystkim z opóźnień w transporcie soi ze Stanów Zjednoczonych, na które zamówienia złożono jeszcze w styczniu, lecz dotarły one dopiero w marcu. Obecnie podobne opóźnienia w załadunku i transporcie są obserwowane w Brazylii, jednak tamtejsze towary rolne zaczynają już powoli do Chin docierać. Import soi do Chin w I kwartale br. wyniósł łącznie 21,18 mln ton, czyli był o 19% większy niż w analogicznym okresie 2020 r.

Te artykuły również Cię zainteresują
Notowania soi w USA – dane dzienne

Chiński popyt na soję był głównym motorem wzrostu cen tego towaru na globalnym rynku. Obecnie jednak jego utrzymanie stoi pod znakiem zapytania, zwłaszcza że w północnej części Państwa Środka pojawiło się nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń (ASF), czyli wirusa, który już w latach 2018-2019 zdziesiątkował stada świń w Chinach i doprowadził do znaczącego spadku popytu na pasze. Obecnie ASF doprowadziła już do zmniejszenia stad w północnych Chinach o około 20%, co budzi obawy o rozprzestrzenianie się wirusa także na inne rejony kraju.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: zlotowka kurs | forex waluty w czasie rzeczywistym | pgnig giełda | pln kurs | forum giełda |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here