Naga MarketsSoja próbuje odbijać kolejny dzień z rzęduOstatnie kilka miesięcy na rynku soi przynosiło wyraźną przewagę strony podażowej. Notowania tego towaru w Stanach Zjednoczonych spadają w zasadzie już od maja, kiedy to sięgnęły lokalnych maksimów przekraczających 16 USD za buszel. Obecnie cena soi w tym kraju oscyluje tuż powyżej 12 USD za buszel.

Jednak w połowie października nastroje na rynku soi delikatnie się poprawiły, a okolice 12 USD za buszel okazały się techniczną barierą dla sprzedających. W rezultacie, notowania soi mają za sobą cztery wzrostowe sesje z rzędu, a dzisiaj rano również obserwowane są wzrosty notowań.Delikatne zwyżki cen soi to efekt przede wszystkim większego popytu na oleje roślinne, w tym również olej sojowy. Niemniej, sam ten czynnik raczej nie wystarczy do tego, by te zwyżki były trwałe. Ogromnym wyzwaniem jest obecnie popyt w Chinach, który w ostatnich miesiącach wyhamował – głównie ze względu na zatrzymanie procesu rozrastania się stad świń w tym kraju, obserwowanego wyraźnie w poprzednim roku.

Dzisiaj pojawiły się dane, pokazujące, że we wrześniu import soi do Chin z Brazylii spadł o 18% w ujęciu rdr. To i tak niewiele w porównaniu ze zniżką importu z USA, która wyniosła 85% rdr – jednak w tym przypadku, nie zawinił bynajmniej spadek popytu, lecz przerwa w funkcjonowaniu portów eksportowych na południu USA w wyniku przejścia huraganu Ida.

Notowania soi w USA – dane dzienneChcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here